איגוד הכדוריד
שניים אוחזים: בוטנקו ומתתיה מתכוננים לגמר הגביע
צילומים: הדר ואן קולא, יועד כהן 

מכבי ראשל"צ והפועל אשדוד ייפגשו ביום שני (20:00, מטרווסט רעננה) בגמר גביע המדינה. לצהובה מראשל"צ, שהיא גם מחזיקת הגביע המכהנת למעשה מאז ההנפה האחרונה ב-2019, זו הזדמנות להניף את הגביע ה-13 בתולדות המועדון. לזו מאשדוד – זו תהיה הופעה היסטורית, וצ'אנס לרשום עוד רגע שיא מרגש - אחרי הזכייה ההיסטורית באליפות מול מכבי ראשל"צ לפני שנתיים.

>> לקראת גמר הגביע - המספרים מספרים ועוד כמה פרטים פיקנטיים

המאמנים של שתי הקבוצות, אולג בוטנקו וג'ו מתתיה, משלימים את ההכנות. בוטנקו רוצה לזכות בגביע השישי שלו כמאמן, ולעשות זאת בשלוש קבוצות שונות, אחרי טריו של גביעים עם אס"א ת"א, וזכייה כפולה עם מכבי ראשל"צ. עבור מתתיה, ששיחק בעבר גם באשדוד, הגביעים היחידים שלו עד כה (4 במספר) הם כשחקן במדי מכבי ראשל"צ, וכמאמן הוא רוצה לרשום זכייה ראשונה בגביע.

"בעיני אשדוד מהווה את האתגר הכי גדול מבחינתנו. לא רק בגלל שזה המשחק הקרוב, ובטח שזה גמר גביע – בעיקר כי אני מרגיש שה'מאצ'-אפ' מולם לגמרי לא פשוט עבורנו, ונצטרך לעשות את ההתאמות", סבור ג'ו מתתיה.

ג'ו, אתה מוצא קשר לשני ההפסדים שלכם לאשדוד בליגה?

"אני לא חושב שיש קשר לזה שלא ניצחנו אותם במשחקים הקודמים. זה גמר גביע, משימה נקודתית. לאורך זמן, עוד לפני הסדרה הקודמת שאשדוד ניצחה בגמר הפליאוף – יש תחושה שהם מרגישים מאוד בנוח נגדנו. אנחנו צריכים לעבוד מאוד קשה כדי שהתחושה הזו תעבור. בכל מקרה, לא אנחנו ולא הם משחקים באותם הרכבים שהיו בשני המשחקים הקודמים. רק כדי להמחיש, שאני מכין וידאו על קבוצה אחרת, מקטע ההתקפה לוקח לי חמש דקות, ואיתם זה הגיע לאיזור התשע דקות – זה רק מראה כמה יכולות ואפשרויות יש להם, וכמה האתגר שלנו יהיה גדול בהכנה ובביצוע בגמר ביום שני".

 

מתתיה, 4 גביעים יש לו כשחקן, מסמן גביע ראשון כמאמן

אולג, איך אתה רואה את יחס הכוחות?

"מכבי ראשל"צ משחקת כדוריד טוב. היא בנויה טוב, עם שילוב נכון של שחקנים ותיקים וצעירים. יש לה הגנה מאוד אגרסיבית. ראו את זה במשחקים האחרונים שלה. יש לה כל מה שקבוצת צמרת צריכה. אני לא מסתכל אחורה למשחקים שהיו בינינו. נכון שניצחנו, אבל הגמר זה משחק ספציפי, שונה מאוד ממשחקי הליגה, והקבוצות יתכוננו לדברים מאוד נקודתיים. יש כמובן שאלות, כמו איך הפגרה של הנבחרת והעובדה שתקופה ארוכה הקבוצות לא שיחקו תשפיע עליהן. איך? מצד אחד שחקנים נחו, בעיקר שחקני מכבי. מצד שני, בלי משחק תקופה – אז אולי ייקח קצת זמן בפתיחת המשחק להוריד את החלודה, אבל אני מעריך שיתפתח משחק טוב בסופו של דבר".

מתתיה כאמור שיחק גם באשדוד, בוטנקו אימן בשתי הקבוצות, ויש לא מעט שחקנים שהחליפו מדים בין השתיים בשנים האחרונות. מלבד הצבע שזה מוסיף, איך אתם רואים את היריבות הספורטיבית שנוצרה בין המועדונים בשנים האחרונות?

מתתיה: "בהחלט נוצרה יריבות ספורטיבית מאוד טובה, שטובה גם לכדוריד כולו. אני מתחם את זה בעיקר לשלוש השנים האחרונות, כולל ברמת הפיקנטריה ששחקנים עוברים מקבוצה לקבוצה וזה בעיני מאוד נחמד. בלי קשר לזה, אשדוד לגמרי שם בשנים האחרונות. בגמר פליאוף, בגמר הגביע וזה מבליט את היריבות. כמובן שיחד עם הפועל ראשל"צ ורמה"ש – 4 קבוצות מאוד איכותיות ודי שוות ביכולות שלהן. אפשר לראות לאורך זמן, שבשבוע נתון, כל קבוצה יכולה לנצח אחרת, ובטח בגמר גביע. בסופו של דבר זה תלוי במי נכנס טוב, מי בכושר יותר טוב, ולא שיחקנו כמעט חודש וזה מטורף. זה יוצר חוסר ידיעה שגדל, כך שלצד היריבות יהיה מעניין לראות מי ייכנס יותר טוב ומי יתמודד נכון יותר עם ההתאמות".

בוטנקו: "זו יריבות ספורטיבית, שמאוד משמחת אותי, בטח שאין שום דבר רע בין המועדונים, כך שמדובר במאבק נקי שעושה טוב לכדוריד. זה בהחלט מעניין שיש שחקנים שהיו פה ועכשיו שם, וגם מאמנים. זה מוסיף צבע, אבל באמת כל מה שהיה עד עכשיו בשבילי זה היסטוריה. זה משחק נקודתי, בשתי הקבוצות מאוד מחכים לו אחרי שהגמר בעונה שעברה לא נערך, ואני מקווה בשביל הקהל שייזכו למשחק טוב ומעניין".

 

אליפות היסטורית הוא הביא לאשדוד, גם גביע? בוטנקו
 
 

עד כמה צמאים באשדוד להניף את הגביע הראשון?

"יש התרגשות, לאשדוד אין עדיין את התואר הזה, ואנחנו מאוד רוצים להשיג אותו. זה מורגש ככל שהמשחק מתקרב. זה ישמח אותנו מאוד אם נצליח. ברמה האישית, כמאמן, תואר הוא תואר, וזה לא משנה איפה אתה נמצא, אבל אין ספק שזה יהיה מיוחד עבורי להביא לאשדוד גביע אחרי הזכייה ההיסטורית באליפות".

משפט לסיכום.

בוטנקו: "אנחנו מאוד מצפים למשחק הזה, הגמר הזה הוא נקודת ציון חשובה למועדון".

מתתיה: "אני יודע מה אני רוצה, למשוך את המשחק למשהו יותר מהיר ודינמי ולסקור גבוה. אין לי מושג מה הם הולכים לעשות, אבל מה שבטוח שיהיה מאוד מעניין".

 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn