איגוד הכדוריד
עוד חוזר הניגון - לקראת גמר הגביע
צילום ארכיון - הדר ואן קולא

הפועל SP אשדוד ומכבי ראשל"צ מנהלות בשנים האחרונות יריבות ספורטיבית נהדרת. השתיים סיפקו לא מעט משחקים נהדרים, והשיא היה כמובן בסדרת גמר האליפות של 2019 – בה האדומים עשו היסטוריה, זכו באליפות הראשונה וחגגו ב'בית מכבי' את הנפת צלחת האליפות.

השתיים היו אמורות להיפגש בגמר גביע המדינה בעונה שעברה, שלא נערך עם פרוץ משבר הקורונה, וביום שני (20:00, רעננה) – ואולי זה לא במקרה – הזדמן שהן ייפגשו כאשר מכבי ראשל"צ רוצה לזכות בגביע ה-13 שלה, בעוד שלאשדוד זו תהיה הופעה היסטורית במשחק גמר.

זה בהחלט מיוחד שגם הצבעים מתערבבים. לא מעט שחקנים לבשו את מדי שתי הקבוצות בשנים האחרונות, ועברו ביניהן. באשדוד יש כיום אקסים של מכבי ראשל"צ – ולדי קופמן, עומר גרא ורם טורקניץ, ובמכבי ראשל"צ את שרון שלם ואת דור קלדרון שהיו שותפים לזכייה ההיסטורית של אשדוד באליפות, מול הצהובים.

כמובן על הקווים, אולג בוטנקו, מאמן אשדוד, זכה עם מכבי ראשל"צ בשני גביעי מדינה. ג'ו מתתיה, מאמן מכבי ראשל"צ, שיחק בשתי הקבוצות. הוא עוד לא זכה כמאמן בגביע, אבל כשחקן יש לו 4 כאלו במדי מכבי ראשל"צ.

אחרי שנים שיואב נאמן היה מניף הגביעים המיתולוגי כקפטן, דניאל פרידמן יוכל לעשות את זה. טומיסלב סטויקוביץ' מנגד, הקפטן של אשדוד – ומי שכבר זכה בגביע מדינה בעונתו הראשונה בהפועל ראשל"צ – יוכל להניף את הגביע ההיסטורי של אשדוד.

 

מכבי ראשל"צ, מעפילה לגמר הגביע - מאז המפגש האחרון מול אשדוד התוצאות שלה מדברות בעד עצמן

פעם שלישית, גביע. או שלא
 
כשמביטים מעט קדימה, לפתיחת סדרות חצי הגמר – והמפגשים בין אשדוד להפועל ראשל"צ, ובין מכבי ראשל"צ לא.ס רמה"ש – מוצאים נתון אולי קצת מפתיע שמתקשר לגמר הגביע (מעבר לכך, שהשתיים יכולות גם להיפגש בגמר הפליאוף).

הקבוצה היחידה שמכבי ראשל"צ לא יכלה לה העונה היא אשדוד. הן נפגשו העונה במחזור הראשון של פתיחת הליגה - אשדוד ניצחה ב'בית מכבי' 24:29, אבל זו הייתה אופרה אחרת מבחינת מכבי ראשל"צ - שהופיעה בהרכב שחסר את הזרים איבן קראצ'יץ' וגאפר חדזימרוביץ', שחלו אז בקורונה ונעדרו. גם אשדוד לא שיחקה בהרכבה היום, ללא גאבור לנגהאנס ורם טורקניץ.

אשדוד ניצחה גם בפתיחת משחקי הבית העליון 25:31 – כאן כבר מכבי ראשל"צ הייתה עם קראצי'ץ' ועם ברנקו קאנקראש.

 

מילוש רגיצ'יץ' ויוסי ביטרמן. השוער הסרבי שהובא לצידו של סטויקוביץ' עשה את ההבדל ברגעים המכריעים במשחקים האחרונים.
החזרה של ביטרמן לכושר מהווה תקווה גדולה לאשדוד, בשני צידי המגרש. צילום: משה דהן
 

שתי הקבוצות שסופגות הכי פחות

את אשדוד של השנה צריך לפרק סטטיסטית כדי לקבל תמונה מעניינת, שממנה נגזר המפתח שלה לגמר - אם מוציאים את הסקור שהיא ספגה מול הרצליה, ומדובר במושגי כדוריד בטונות של שערים - מדובר בקבוצה שסופגת הכי מעט לאורך העונה. רק קבוצה אחת מלבד הרצליה כבשה מול אשדוד מעל 30 שערים (זו הייתה חולון עם 32 במשחק במחזור האחרון בבית העליון).

בליגה הסדירה אשדוד ספגה 24.6 שערים למשחק (בקיזוז המשחק מול הרצליה שבו ספגה 31). בבית העליון - 25.7 שערים למשחק, כשמוציאים את המשחק מול הרצליה שבו ספגה 38 (ברבע גמר הפליאוף, אשדוד ספגה המון, טוב זה היה מול הרצליה).

העניין, שהתקפית, אשדוד לא קבוצה יציבה, והיא נתונה לימים. הרצליה אומנם סחבה אותה לסקורים גבוהים, אבל בבית העליון ראו שהפועל ראשל"צ ורמה"ש עצרו אותה על 22 ו-20 שערים.
זה כמובן מה שמכבי ראשל"צ תנסה לעשות, אחרי שהיא עצמה ספגה מול 30 שערים בממוצע למשחק בשני המפגשים הקודמים העונה. ומכבי ראשל"צ בהחלט יכולה לעשות את זה.

את מכבי ראשל"צ יהיה נכון לנתח בעיקר על פי החודשיים האחרונים, ולמעשה אחרי אותו משחק באשדוד בפתיחת הבית העליון. היא מאז רק מנצחת, היא גיבשה הרכב מלא שכולל את 3 הזרים, עם בחירה מעניינת ששניהם מהם פיבוטים. רותם סגל חזר, ויש לה עומק והרבה גיוון.

מעל הכל – המספרים שלה מול שתי קבוצות חצי גמר הפליאוף האחרות, הפועל ראשל"צ ורמת השרון מדברים בעד עצמם. היא עצרה את רמה"ש בשני מפגשים ברבע גמר גביע המדינה ובליגה על 20 ו-22 שערים! היא עצרה את הפועל ראשל"צ בשני מפגשים בחצי גמר גביע המדינה ובליגה על 21 ו-20 שערים. מה שמוביל למסקנה ברורה – המפתח בגמר הזה הוא הגנה.

כמובן היכולת של השוערים להתעלות. כשמדברים על להתעלות, טומיסלאב סטויקוביץ' הוא שוער שמתעלה בד"כ במעמדי שיא, מלבד העובדה שבשתי הקבוצות יש המון שחקנים מנוסים שעברו את המעמדים האלו. רק שהעונה, גם כשהוא לא מתעלה (סטויקוביץ' על 32 אחוז עונתי בעצירות), יש לאשדוד את מילוש רגיצ'יץ', שלמעשה גם הציל אותה מהדחה במשחק השני ברבע גמר הפליאוף מול הרצליה והיה מצוין גם בחצי גמר גביע המדינה וסיפק אחוזים גבוהים ועצירות מכריעות. בכל אחת משני המשחקים האלו הוא סיפק 11 עצירות - ב-44 וב-46 אחוזים, בהתאמה.


מנגד, אם באשדוד מדובר בשני שוערים סרבים מנוסים, צריך להוריד את הכובע בפני הציוות הישראלי של מכבי ראשל"צ. ניב פישלוביץ נמצא בטוטאל על פחות מ-32 אחוזים בעצירות, אבל עד עכשיו הוא התעלה במשחקי מפתח. נגד הפועל ראשל"צ הוא עמד על 46 ו-44 אחוזי עצירות בשני המשחקים האחרונים. מול רמה"ש הוא הגיע במשחק הליגה ל-50 אחוזים. כמובן שיש את אלדר שיקלושי, עם 34 אחוזים עונתי, שהראה יכולת טובה במשחקים ששיחק, ואת יאיר ניקולייב הצעיר והמוכשר כגיבוי.
 

עומר גרא בין דניאל פרידמן לירמי סידי. האם יוביל את אשדוד לזכייה היסטורית מול הקבוצה שבה גדל

לא רק הגנה, התקפה

התקפית – ביום נתון שתי הקבוצות יכולות להגיע לסקורים גבוהים, אבל קשה לראות את זה קורה בגמר הגביע הזה. העוגה של אשדוד בהבקעה יותר מאוזנת, ניבו לוי מוביל אותה עם 84 כיבושים בליגה, רם טורקניץ כבר עם 71, עמרי קושמרו עם 67, גאבור לנגהאנס עם 60, עומר גרא עם 57. זו אולי קצת מטעה, כי לנגהאנס וטורקניץ נכנסו לעניינים רק במהלך העונה (הדברים נכונים גם לגבי שחר לוין שכבש 31 שערים עד כה).

באשדוד מנסים להכשיר למשחק את ולדי קופמן (45 שערים העונה). לכולם ברור שהניסיון שלו יכול לעשות הבדל במעמד כזה, אבל כשמזכירים את כל השמות - אולי לשחקנים הצעירים של אשדוד יעניקו את התרומה שתעשה את ההבדל. לו אקסבורד (30 שערים) ואיתי סוויסה – 23, עשו התקדמות גדולה במהלך העונה. אסף בן גוזי תורם את שלו, 26, כשהוא משחק. אקס פקטור במשחק כזה יכול להיות יוסי ביטרמן, שחזר במהלך העונה מפציעה ארוכה וכבש במשחק ההכרעה בפליאוף מול הרצליה 5 שערים. לא פחות מכך, הגנתית.

מנגד, מכבי ראשון תהיה תלויה בעיקר בירמי סידי, שכבר עם 122 כיבושים בליגה ובפליאוף, ב-70 אחוזים, אבל לא רק. קראצי'ץ', שנעדר בחלק מהעונה, כבר עם 64 כיבושים בליגה - ועוד כמות יפה של שערים בגביע (קראצ'יץ' שיחק עם נבחרת בוסניה, וכבש 4 שערים בשבוע שעבר כאשר הבוסנים העפילו לאליפות אירופה). קראצי'ץ' הוא גם העוגן ההגנתי של הקבוצה, ועם החזרה של חדזימרוביץ' יש לצהובים מרכז הגנה נהדר.

שחקני הפינות שרון שלם עם 73 ואמיר שניידר עם 47 משמעותיים מאוד. דור קלדרון וצח מלול כמרכזים תורמים – 56 ו-41, אבל האקס פקטור הוא ברנקו קאנקרש שהצטרף בשלב מאוחר והוא ללא ספק אולי הפיבוט האיכותי ביותר כרגע בליגה (41 שערים).

לנתונים האלו כמובן צריך לצרף תרומה של שחקנים כמו קסם עמיאל 26, ורותם סגל שגם כן החמיץ חלק ניכר מהעונה - וכבש 21.

ושוב - נראה שמה שיעשה במשחק כזה את ההבדל יהיו ההגנות.

 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn