איגוד הכדוריד
אח שלי, בנבחרת
צילום: הדר ואן קולא
 
אחד המשפטים ששגורים אצל ספורטאים על קבוצתם הוא, היא כמו משפחה, אז למה כמו, אם היא לגמרי משפחה, ועוד בנבחרת ישראל?! רגע לפני אליפויות אירופה לנבחרות עתודה ונוער - קבלו קשר משפחתי יוצא דופן, שגם מעיד - כישרון משחק, נתונים פיזיים אתלטיים, עוברים בגנים. לבטח האהבה לכדוריד.
 
בסגלים שהחלו את ההכנות לאליפויות אירופה, בעתודה ובנוער, יש 4 זוגות אחים, שני זוגות אפילו מגיעים מאותו מועדון - מכבי תל אביב. תומר רש-ארמן מקשר העתודה הוא האח של גיא רש-ארמן מהנוער, שניהם ממכבי ת"א, והם הבנים של אבי רש, שחקן העבר של נבחרת ישראל והמנהל המקצועי של מכבי ת"א, והנכדים של אגדת כדוריד - מויזס רש ז"ל. זוג אחים נוסף מוכשר מאוד, מהצהובים-כחולים, הם השוער ליאור שהרבני מהעתודה (שגם שיחק במכבי קרית מוצקין), והאח אריאל שמשחק בעמדת הפיבוט בנבחרת הנוער.
 
בעתודה - יש את אורי פלח, שגם משמש כקפטן, ובנוער את אחיו הצעיר המוכשר יונתן. יש גם אח נוסף בעתודה, יואב, שנפצע. הם גם המשפחה המזוהה ביותר כיום עם הפועל ראשון לציון. אחים נוספים, לא ביולגים, הם טל פלד השוער שגדל בהפועל ראשל"צ ומשחק במאסי הצרפתית, ועמית יודוביץ' ממכבי ת"א שגדל בקרית אונו.

 

לינק שידורי המשחקים מאליפות אירופה בערוץ ה-EHFTV
 

פודקאסט לקראת אליפות אירופה - יואב נאמן מראיין את ניסים פלח, טל פלד ואורי פלח. צילום: אולפן הפודקאסט, בנוביץ' תקשורת
 

מימין: עמית יודוביץ', טל פלד, תומר וגיא רש-ארמן, אורי ויונתן פלח, ליאור ואריאל שהרבני. צילום הדר ואן קולא
 
אז איך הקשר הזה נראה בעיניהם, וכמובן ההכנות? "כשזה מגיע לגיא ואליי, אנחנו תמיד מסתכלים על זה, שהאח הקטן הוא דווקא המוכשר מבינינו", משתף תומר רש-ארמן. "אנחנו מגיעים מבית של כדוריד. רוב הבית סובב, אם זה בארוחות כשמדברים כדוריד ואם זה לנסות ולעזור אחד לשני, ללמוד ולתקן תנועות גוף, בקיצור כיף". האח, גיא: "בתור שני אחים שמשחקים כדוריד, יש גם מתח בינינו. תמיד זה יהיה קיים בין שני אחים שמשחקים באותו ענף, וכמובן שאנחנו תמיד מפרגנים אחד לשני, מתעניינים, שואלים איך היה, איך הייתי ונותנים ביקורת טובה".
 
ולקראת אליפויות אירופה? תומר משתף: "זו כבר משימה שנייה שלי עם הנבחרת, ואני מאוד נרגש. ההכנות הן חוויות שאנשים מבחוץ לא מכירים. מבחינתי לייצג את הנבחרת בתקופה קשה זו, זה משהו מאוד סימלי ומרגש", וגיא מסכם את הזווית של האחים לבית רש-ארמן: "אני מאוד אוהב כדוריד, וההכנות וכמובן אליפות אירופה מאוד מרגשות".
 
גם במשפחת פלח ההתרגשות בשיאה. אורי מעיד: "מאוד מרגש עבורי לייצג את המדינה בתקופה כזו. אנחנו עושים הכל לבוא מוכנים למשימה. בבית, כולם סביב הכדוריד, אם זה בעזרה אחד לשני, רואים וידיאו, נותנים טיפים, כדי לשפר אחד את השני". יונתן מוסיף: "אני הצעיר בבית עם עוד שני אחים גדולים יותר שמשחקים כדוריד, ואני לומד מהם. יש תמיכה בינינו". אורי מבקש להדגיש: "אם כבר, הוא מלמד אותנו ולא להפך". ויונתן מסכם: "זו משימה מאוד חשובה, ואנחנו חייבים לתת בראש".
 
טל פלד: "אני אוהב לשחק בנבחרת עם החברים שלי, מתרגש כמו כולם לייצג את המדינה באליפות אירופה, וחושב שאנחנו הולכים לעשות את העבודה כמו שצריך ולהגיע רחוק". עמית יודוביץ': "כמו שטל אמר, זה מרגש להיות חלק מהתהליך וההכנות, בטח כשזה יחד עם אחי. אנחנו עובדים קשה ומקווים להשיג תוצאות טובות". איך הדופק בבית? טל פלד: "אצלנו זה באמת בית של כדוריד. כל האחים, כולל האחות הקטנה, משחקים כדוריד. הכל מתרכז סביב הכדוריד, אימונים, משחקים, צפייה יחד בליגת האלופות או בטורנירים חשובים. מדברים, נותנים טיפים".עמית מסכם: "ויש הרבה פירגון בין האחים. מרימים אחד את השני איפה שאפשר ומחכים לשחק ביחד".
 
חשבתם שמיצינו את הקשר? אז ממש לא. הפיבוט נאור כהן, מהשחקנים הגבוהים ביותר בשורות שתי הנבחרות הצעירות, ואם תוהים - גנים, הוא בנו של פיבוט העבר של נבחרת ישראל, שלום כהן, והאח הצעיר של אדיר מקשר נבחרת ישראל, של אושר שחקנית הנבחרת (שגם היא משחקת באותה עמדת - כפיבוט), של זוהר שחקנית נבחרת הנערות. לגמרי משפחה-נבחרת.
 
בנבחרת הנוער יש את המרכז המוכשר יפתח לומברוזו מא.כ נס ציונה, שהוא אחיו הצעיר של מרכז הנבחרת הלאומית, יואב, שמשחק לאורך השנים האחרונות ברמות הגבוהות של אירופה. בהחלט מקור להשראה.
 

האחים לבית משפחת כהן. מימין: אדיר, אושר, זוהר ונאור שחקן העתודה. אבא שלום בחר לצלם
 

יפתח ויואב לומברוזו. שני מרכזים - ואח גדול שמהווה השראה. צילום: פרטי
 

האב, הבן והרוח
 
כאמור את נאור כהן ואת אבא שלום יכולנו להכניס בקטגוריה, אבל יש עוד אבות ובנים וגם סבא של. המקשר עמית בן עטיה מהעתודה הוא בנו של דורון, שחקן העבר של הנבחרת הלאומית ומי שמשמש כיום גם כמנהלה. אגב, בן עטיה ג'וניור המוכשר סגר מעגל, כשהצטרף לאחרונה לשורות מכבי ראשל"צ, הקבוצה בה אביו עשה את מרבית שנות הקריירה שלו.
 
בנבחרת הנוער, השוער איתן אלבז ממכבי ראשל"צ הוא נכדו של ינקול רויטר, מנהלה של מכבי ראשל"צ ומי ששיחק בעברו גם בנבחרת ישראל. נוי פיירמן, המרכז-מקשר וחברו של אלבז לקבוצה, הוא בנו של שחקן עבר נהדר, איתי פיירמן. שלו יעיש מהנוער הוא הבן של ניר יעיש, ששיחק בהפועל ראשל"צ ובנס ציונה. שחקן נוסף מוכשר הוא יובל הבר, בנו של שחקן העבר ומאמן נבחרת ישראל בעבר שחר הבר.
 
כאמור, חלק מהשמות שציינו צפויים להיכלל בסגלים הסופיים לאליפות, חלקם נכללו בסגלים הרחבים - וכולם הגיעו בזכות הכישרון וההשקעה שלהם, ואל השורה התחתונה (בתקווה שלא פספסנו עוד קשר) - המסר ברור. יחד - לנצח.
 
מחר (ראשון) יתפרסם הסגל שייצא עם העתודה לסלובניה - ונאחל לה הצלחה לקראת פתיחת המשחקים ביום רביעי באליפות אירופה עד גיל 20 בסלובניה, ולנבחרת הנוער שתעשה זאת חודש לאחר מכן באליפות אירופה עד גיל 18 שתתקיים במונטנגרו (ותצא בסוף השבוע הקרוב למשחקי הכנה במונטנגרו).
 

עמית ודורון בן עטיה. סגירת מעגל בנבחרת (וגם במכבי ראשל"צ). צילום: פרטי
 
מולטןoryznסמל