איגוד הכדוריד
"עד שהביאו את הטורניר לארץ, זו ההזדמנות שלנו"
צילום: הדר ואן קולא

ב-1999, בפעם הראשונה שנבחרת העתודה של ישראל שיחקה באליפות העולם שנערכה בקטאר, אסף לוי היה שחקן בה. ביום ראשון הוא יחל את המסע של נבחרת הנוער של ישראל לאליפות העולם עד גיל 19, ואליפות אירופה עד גיל 20 שתיערך בעוד שנתיים - כמאמן ראשי.

ימים מאתגרים ומעניינים עוברים עליו, כמו על עמיתיו לצוות המקצועי המנהל המקצועי אולג בוטנקו (השניים מדריכים יחד את הנבחרת הבוגרת), עוזר המאמן כפיר דראי ומאמן השוערים יוליאן סטראט. היום הם קבעו את סגל השחקנים לאליפות.

 
 
בסגל ה-18 (16 מהם ייבחרו לכל משחק, כאשר ניתן לבצע שני שינויים לאורך האליפות) נכללים השוערים טל פלד (18, 1.93 מ', הפועל ראשל"צ ובתום האליפות יצטרף למאסי בצרפת), ליאור שיין (16.5, 2.04 מ') מבני הרצליה וליאור שהרבני (18, 1.82 מ') ממכבי ת"א. "זה השנתון אולי הכי איכותי של שוערים וללא ספק העמדה החזקה שלנו. אני מאמין שמלבד טל פלד, גם ליאור שיין ייצא בעתיד לאירופה. בשנתון הזה יש גם את אושרי רזניק, ואת שון מורחוב הסופר מוכשר שפצוע", מוסיף אסף לוי.

בעמדות הקיצונים - בצד השמאלי - איתי יהודה מרמת השרון ובן גונן מהפועל ראשל"צ, שניים שטעמו דקות בכורה בליגת העל. בצד ימין - אסף שרון, צעיר שחקני הנבחרת (16) ועמית קורצמן מאס"א ת"א. "יש לנו שחקנים מאוד מוכשרים, מהירים ואיכותיים בפינות, כאשר איתי יהודה גם יכול לשחק כאחורי. נצטרך להפעיל אותם נכון", מדגיש לוי על העמדה שמספקת את מרבית תפוקת השערים בנבחרת.

בעמדות המקשרים - אסף סוכוליצקי ממכבי ת"א, עומרי נוסבאום ועמית בן עטיה מעירוני רחובות, קובי בזק מהפועל ראשל"צ, נועם סוסנה שעבר ממכבי ת"א לרמת השרון, וחברו לקבוצה תמיר להט. "ננסה למקסם את התפוקה שלהם באליפות, כאשר סוכוליצקי ונוסבאום הם גם שומרי 3 ושחקני הגנה טובים", ממשיך לוי.

את עמדת המרכז יובילו אורי פלח הקפטן מהפועל ראשל"צ ואלירן מרקוביץ' מאס"א ת"א. יחד איתם יש על העמדה שחקנים מוכשרים בהם תומר רש ממכבי ת"א, ויואב פלח, האח הצעיר של אורי. "זו עמדת מפתח, עם שחקני אחד על אחד טובים, שמבינים את המשחק ויצטרכו להפעיל נכון את אלו שסביבם".

עמדת הפיבוט היא בהחלט אתגר עבור הנבחרת, שכן ברשימת ה-28 שחקנים שנרשמו לאליפות נכללו שלושה פיבוטים. שניים מהם, נאור כהן המוכשר מאשדוד (2.04 מ') שבר את כף רגלו, ועמית שני מבני הרצליה פרק את הכתף - והם יאלצו להחמיץ את האליפות (החלמה מהירה!). ניצן שמאי, שעושה את המעבר בקיץ מבני הרצליה למ.כ חולון, הוא שחקן הציר המוביל. שמי שעשוי לתת לו את הגיבוי בהתקפה הוא סוכוליצקי, ולבטח בהגנה.

שחקנים נוספים שעשויים להיות מוקפצים לסגל הם אורן רווה מבני הרצליה ועמית יודוביץ', הקיצוני מהפועל קרית אונו, ואחיו של...טל פלד השוער.

בנבחרת הזו יש שני זוגות אחים, וגם בנים של שחקני נבחרת ישראל בעבר - עמית בנו של דורון בן עטיה (מנהל נבחרת ישראל) ותומר רש (בנו של אבי רש). נאור כהן (בנו של שלום כהן ואחיו של אדיר), שעשה את ההכנה עד לפציעה, היה אמור להשלים טריו. אם רק לאחרונה - בנבחרת העתודה השתתפו האחים-תאומים רואי ושון סולומון, אז בנבחרת הנוער הזו יש כאמור שני זוגות אחים (אורי ויואב פלח, וטל פלד ועמית יודוביץ').

את הצוות משלימים מור הררי מאמן הכושר, ליאור כרמל הוא המאמן המנטלי ונמרוד וייסברג הוא הפיזיוטרפיסט. בניהולי - שי גורן מנהל הנבחרת וגלעד נתן מנהל הנבחרות הצעירות.


הבתים ולוח המשחקים בטורניר בת"א - באתר האיגוד האירופי

 


 
אסף, איך אתה מסכם את ההכנה?

"
היינו גם במונטנגרו וגם בפולין, סה"כ התמודדנו מול שתי נבחרות אירופאיות חזקות מדרג א'. רוב הזמן התרשמתי מרוב הדברים, ההגנה והשוערים עומדים טוב, אנחנו מנסים להנחיל כמה שיותר שיטת משחק מהירה ולנצל את היתרונות שלנו. סה"כ שני המחנות שירתו את המטרות שלנו. לא הצלחנו להביא נבחרות מחו"ל לארץ למשחקי אימון, אז מקווה שנצליח לעשות אדפטציה פה בארץ ושזה ייתן לנו את מה שנצטרך".

תסביר את רמת הביטחון של כולם שאפשרי לזכות באליפות

"זאת קודם כל נבחרת ש-4 שנים בתהליך ובבנייה ביחד לכיוון הדבר הזה. חוץ מזה הם יודעים כבר משהו כמו שנה שזה יהיה כאן אצלנו בארץ. ברגע שזה הוחלט, מן הסתם המטרה שלנו היא להגיע לדרג א', לא מזמן ירדנו משם וזו הרמה שלנו. כשזה כאן, אנחנו שואפים לנצל את יתרון הביתיות ולקחת את הכרטיס לאליפות העולם לנוער ואחר כך גם לאליפות אירופה לעתודה ולחזור לדרג א'. עד שעשו מאמצים והביאו את הטורניר לארץ, זו ההזדמנות שלנו. יש כמה נבחרות שאני בטוח שהן ברמה שלנו, וזה עניין של יום נתון. ברגע שזה קורה פה אז זאת הציפייה. כמובן שאין שום דבר מובטח ובטח בגילאים כאלה, מאמין שאנחנו יכולים ומקווה שנוכל לעמוד בזה".

מה באמת ההשפעה של האירוח בארץ?

"סטטיסטית קבוצות שמארחות יש להן יתרון. לפעמים זה גם הולך לצד השני. בבוגרים למשל הונגריה לא כל כך הצליחו. לפעמים זה נותן קצת יותר לחץ והשחקנים לא רגילים לזה. מאמין שזה כן ייתן לנו רוח ונצליח להוציא יותר. זו ההזדמנות להזמין את הקהל, להגיע ולתמוך. הכניסה חופשית ונשמח לזכות ברוח גבית".
 
מי האקס פקטורים? מה נקודות המפתח?

"השוערים שלנו, בטח טל פלד שהוכיח את היכולות שלו בעתודה, יחד עם ההגנה שלנו ויציאה למעברים. אנחנו עושים את זה עם הקיצוניים שזה בן גונן ואסף שרון, על זה בעיקר אנחנו עובדים".
 
נכנסת בשלב מתקדם של ההכנות, איך הדינמיקה בין השחקנים לצוות האימון?

"כמו שאמרתי, החבר'ה 4 שנים במערכת, עבדתי איתם 3 שנים והכל מוכר. עשינו בהתחלה חלוקה בין שנתונים וחלוקה בין צפון לדרום. הייתה פה עבודה רצינית של איתור. כפיר היה עוזר מאמן ונשאר ככה, הדבר שהיה בערך חסר זה סוג של מנהל מקצועי, ופה אולג בוטנקו נכנס כדי שיהיה עוד זוג עיניים. הסיפור היה לעשות התאמות קטנות בסגנון המשחק בזמן קצר, ולמרות זאת סך הכל השחקנים מקבלים את זה יפה מאוד. אני מקווה שנלך ונשתפר תוך כדי הטורניר".
 

 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn