איגוד הכדוריד
משיא לשיא ולמאסי: תכירו את שוער העתיד של ישראל
צילומים: האיגוד האירופי

עד לפני כמה שנים, סיטואציה ששוערים ישראלים ייצאו לשחק בליגות אירופאיות מובילות הייתה נראית דמיונית. דן טפר ואחריו יהב שמיר פתחו תרתי משמע שער - ותקווה לשוערים נוספים. טפר עשה את הדרך משרבור מליגת המשנה בצרפת לסראן בסטארליג, ושמיר לקח את האתגר צעד קדימה - כשהשלים שנתיים נהדרות בוינטרתור השוויצרית - עימה זכה באליפות ושיחק בליגה האירופית - והקיץ עשה קפיצת מדרגה כשחתם לשנתיים במינדן מהבונדסליגה הגרמנית. מי שמסומן כממשיך דרכם טל פלד הצעיר והסופר מוכשר. מי שנבחר לשוער המצטיין באליפות אירופה עד גיל 20 דרג ב', שהסתיימה בשבוע שעבר בבולגריה בזכייה מתוקה של נבחרת העתודה באליפות.
 
פלד בן ה-18, שמתנשא לגובה של 1.94 מ' (ובעל מוטת ידיים כולל של 2.06 מ'!), עשה בשנתיים האחרונות התקדמות ענקית. הוא הספיק לשחק, כצעיר לגילו, באליפות אירופה עד גיל 19 בקיץ שעבר, שם הראה ניצוצות לפוטנציאל הגדול. הוא הוביל את הפועל רועי ראשל"צ לזכייה בדאבל בנוער (אחרי שעשה זאת בגילאי הנערים), והשתלב בצורה טובה בקבוצת הבוגרים של הפועל ראשל"צ.

הקיץ הזה מהווה עבורו אתגר משמעותי - ולגמרי לא פשוט. אחרי שסיים בהצלחה את אליפות אירופה לנבחרות עתודה, החל מיום ראשון הוא ינסה להוביל את נבחרת הנוער לזכייה באליפות אירופה דרג ב', בטורניר שייערך בת"א - ולהשגת צמד הכרטיסים לאליפות העולם עד גיל 19 ולאליפות אירופה עד גיל 20. מיד לאחר מכן - הוא ימריא לצרפת - ויצטרף לקבוצת מאסי - מהפרוליג - שתהיה התחנה האירופית הראשונה שלו - בתקווה לקריירה מוצלחת, לפחות כמו זו של טפר ושמיר.

ללוח המשחקים והבתים באליפות אירופה באתר האיגוד האירופי - לחצו
 


הריאיון שאחרי הזכייה בגל"צ (מראיינים עידן קוולר ואורי אוזן)
 

סטראט: "לא פשוט להביא שוער לפיק בשתי אליפויות בזמן כל כך קצר, התאמנו לו תוכנית מיוחדת ואנחנו מאמינים שהוא יעמוד בזה"
 
את הפרופיל ערכנו עוד לפני הזכייה של נבחרת העתודה, ואפילו לפני שפלד נמצא מאומת בקורונה, ונאלץ להחמיץ את שני המשחקים הראשונים של נבחרת העתודה בבולגריה. כשהוא הצטרף, הוא כאמור עשה את ההבדל. לקראת האתגרים - שוחחנו עם אנשי המקצוע שליוו אותו בשנים האחרונות, כדי לשרטט פרופיל.

"הוא פוטנציאל גדול", חורץ יוליאן סטראט, מאמן השוערים של נבחרות ישראל, ואחד מגדולי השוערים ששיחקו בכדוריד הישראלי. "אנחנו עובדים יחד ממש לפני פרוץ הקורונה, ועד עכשיו - הוא ילד מדהים, חרוץ מאוד, שעובד קשה ומאוד אוהב כדוריד. מחויב, ועשה התקדמות גדולה בשנה האחרונה. הוא מאוד יציב, וזו בשורה חשובה - כי הוא מראה את היכולות שלו בכמה מסגרות, שאת חלקן עשה במקביל וזה לא פשוט. הוא שוער בעל מימדים טובים, שיודע לכסות את השער, והחוזקות שלו בעיני הן ביכולות שלו מול זריקות מהפינות ומאיזור ה-6 מטר. אנחנו צריכים עוד לעבוד ולשפר אותו בתגובות בעיקר בזריקות מרחוק".

"איך מביאים אותו ל'פיק' בשתי אליפויות בזמן כל כך קצר? קודם כל, זה לא פשוט עבור אף שחקן, ובמיוחד עבור שוער, שיהיה מוכן לשתי אליפויות ויידע להתעלות. ישבנו כצוות מאמנים, כולל מאמן הכושר - וחשבנו איך בונים אותו נכון. בכל היבט. הוא עובד על פי תוכנית שהותאמה לו, ואנחנו מאמינים שהוא יעמוד בזה. בשנה שעברה - כשהוא היה אחד הצעירים באליפות אירופה הקודמת שנערכה בקרואטיה - הוא הראה את הפוטנציאל שיש בו. הוא שיחק בכל המשחקים, ועמד באתגר. הוא הציג אחוזים טובים, והראה תכונות טובות. בעיני הוא עשה את העבודה בצורה מדהימה לגילו. אנחנו מאמינים שזה יעניק לו עוד ביטחון ומוכנות. אנחנו בוטחים בו. זה לא פשוט אבל עם המעטפת שהוא מקבל מכל אנשי המקצוע - אני מאמין שנצליח להביא אותו לשיא גם באליפות הנוער".
 
איך אתה רואה את המעבר שלו לאירופה, ועוד בגיל מאוד צעיר עבור שוער.
 
"וואו, זה צעד חשוב עבורו, וגם עבור הכדוריד הישראלי. אני מאחל לו שיגיע רחוק, כי הוא באמת רוצה ומשתדל. יש לו מודלים טובים לחיקוי, את דן ואת יהב. אני מאמין שהוא גם התייעץ איתם בהחלטה. המעבר בגיל צעיר יכול לאפשר לו לסלול דרך דומה לזו של דן ויהב. הוא יכול להגיע רחוק. גם בנבחרת הלאומית, כי הוא כל הזמן לומד ונמצא במגמת התקדמות. היציאה לאירופה נותנת פוש רציני, גם בהיבט של הנבחרת הלאומית. צריכים לזכור שהוא עדיין מתבגר, אבל הבגרות המנטלית שלו היא בסדר גמור לגילו. הוא עומד בכל התנאים שאנחנו מצפים ממנו. אנחנו עובדים כמה שנים יחד, ובעיני הוא עשה עונה מאוד טובה - גם בבוגרים הוא היה די יציב במשחקים שהוא שיחק. בליגה לנוער הוא עשה את ההבדל ללא ספק. הוא התמודד לאורך כל השנה בכמה מסגרות במקביל, וזה לא פשוט. יום-יומיים אחרי סיום האליפות של הנוער הוא יצטרף לקבוצה שלו בצרפת. הם רצו שהוא יגיע לפני, אבל יש את המחויבות לנבחרות. אני מאוד מקווה שהם יעניקו לו גם מעט מנוחה, כי הוא יצטרך את זה. מקווה שהדברים יסתדרו כמו שצריך והוא יזכה לחוויית כדוריד שתקדם אותו".
 
פלד אגב נכנס לשער בשתי האליפויות, גם בגלל הבחירה של שוער העתודה, דניאל פלג, להתמקד בשירות הצבאי, ובהיבט של הנבחרות, פלד - כמו שחקני נבחרות נוספים - זוכים גם למעטפת מנטלית מפסיכולוג שמלווה את הנבחרות.
 טל פלד, באליפות אירופה לנוער בקיץ שעבר בקרואטיה, ובתמונה התחתונה בזו החולפת עם נבחרת העתודה
צילומים: האיגוד האירופי, איגוד הכדוריד בבולגריה
 
טפר: "הוא חולם בגדול. יש לו את הפוטנציאל להגיע לליגות הטובות באירופה"
 
מי שמלווה את המעבר של פלד לצרפת הוא דן טפר, שוער הנבחרת הלאומית. הוא נתן לפלד ולמשפחתו הכוונה לפני המעבר לצרפת, לפרוליג - שם הוא גם צפוי לשחק מולו, ובכלל מצפים מגוון מפגשים העונה כשבפרוליג משחקים גם דניאל מוסינדי, אדיר כהן ושניר נציה (את המושבה הישראלית בצרפת משלים יואב לומברוזו שמשחק בסטארליג במדי לימוז'). "אני עוקב אחרי טל, והוא שוער מוכשר. היה תענוג לראות אותו בשער העתודה באליפות. יש לו את הפוטנציאל להגיע לליגות הטובות באירופה", מדגיש טפר, שגם ערך איתו אימון משותף לפני משימת העתודה. "הוא יצטרך לעבוד קשה ולעבור משברים שכל שחקן צעיר חווה. לטעמי, הוא עשה בחירה טובה במאסי. היא הקבוצה הטובה ביותר לטל כרגע. קבוצה צעירה, עם שחקני בית שנלחמים על כל כדור ועושים הגנה חזקה, והמרקם הזה יעזור לו מאוד להשתלב. יצא לי לדבר עם טל ועם המשפחה שלו בתקופה האחרונה. מעבר לכישרון, גם הכרתי שוער שחולם בגדול וזוכה למשפחה מאוד תומכת. אני אנסה לעזור לו בכל מה שאפשר. אני מאמין שניפגש הרבה במגרש, וגם מחוצה לו".

פלד עצמו משתף בקשר: "דן מודל מאוד גדול עבורי, דמות לההערצה. שוחחנו הרבה בתקופה האחרונה, והוא עזר לי המון ונוצר קשר טוב. בנאדם מדהים. מעריך אותו בתור שוער, ובכלל מה שהוא עשה בקמפיין האחרון של הנבחרת מעורר השראה. הוא פתח את הדלת, התחיל בגיל צעיר. אני מעריך את הדרך שלו, וכמובן את של יהב, שהוא שוער מוכשר בעצמו ועצם ההגעה שלו לבונדסליגה הגרמנית מקדמת את הכדוריד הישראלי, ובדגש על השוערים".
 
 
אחי הכי, ואחותי
 
פלד ומשפחתו נושמים כדוריד, לגמרי. ההורים מעמידים משני הצדדים שורה של שחקני כדוריד, וגם שחקנית צעירה. מוכשרים אחד אחת. לטל יש שני אחים, התאומים - עומר והראל, שמשחקים בקבוצת הנערים של הפועל ראשל"צ. יש לו אחות קטנה, ליאור, שמשחקת בבית הספר לכדוריד, ואחים מהנישואים הראשונים של האב - שאחד מהם...עמית יודוביץ', שחקן מוכשר מהפועל קרית אונו (פינה ימין), שגם נמנה על סגל הרחב של נבחרת הנוער של ישראל לאליפות, לצידו של פלד. יש גם את אור יודוביץ', שגם הוא משחק כדוריד בנערים בקרית אונו.

"אנחנו די קרובים להשלים שביעייה", קורץ פלד. בהצלחה כמובן, גם לכישרונות הצעירים.

 

צילום באדיבות משפחת פלד
 
מימון: "צופה לו עתיד מזהיר. חד משמעית - הוא יהיה שוער הנבחרת הלאומית בעתיד"
 
מי שהכווין בשנים האחרונות את פלד הוא דביר גולדשטיין, ששימש כמנהל המקצועי של מחלקת הנוער של הפועל ראשל"צ, וגם הדריך אותו בקיץ שעבר באליפות אירופה לנוער, כמאמן הנבחרת. "כשהגעתי להפועל ראשל"צ ב-2018, זיהיתי שוער גבוה מאוד, אז בקבוצת ילדים ח׳, שבלט מאוד בגלל הנתונים. כשהתחלתי לעבוד עם קבוצת נערים ט', כבר הכרתי שוער עם פוטנציאל ענק, והבנתי שמדובר בכישרון שייצא בעתיד גם לאירופה", נזכר גולדשטיין. "טל היה עומד באימוני ומשחקי הקבוצה סביב ה-60% עצירות, וזו הייתה קבוצה שלקחה דאבל באותה עונה. נחשפתי לנער אינטילגנט, צנוע, חרוץ, ממוקד - שיעשה כל מה שצריך בכדי להצליח. תוך כדי הצמיחה - הוא העלה את מסת השריר שלו, בצורה ניכרת, והפך משוער גבוה ודקיק לשוער חזק, עם נפח הרבה יותר משמעותי בשער. בעזרת המשפחה התומכת שלו, ההורים ענת ואסף, הם גם בנו חדר כושר ביתי - וגם האחים שלו שכולם שחקני כדוריד מתאמנים שם".

רק כדי לחדד את הדברים של גולדשטיין, פלד עצמו מספר - "בקורונה מצאתי את עולם הכושר, והיה לי יותר זמן להתאמן, להשקיע בכושר ובתזונה - ועליתי במשקל. תוך שנתיים מ-76 ק"ג ל-104 ק"ג, תוך שאני שומר על אחוזי שומן לא גבוהים. רוב המשקל נכנס במאסת שריר".

 
גולדשטיין נזכר: "במהלך הקדנציה שלי בנבחרת הנוער, ניסיתי לצרף אותו מספר פעמים לסגל. בהתחלה זה לא כל כך התקבל, כי הוא היה צעיר בשנתון-שניים מיתר השחקנים, אבל לשמחתי - גם בגלל שאליפות אירופה נדחתה בשנה בגלל הקורונה - הוחלט לבסוף שהוא יצורף לסגל. הוא הוכיח את עצמו. העונה הזו ללא ספק משמעותית ביותר עבורו. הוא קיבל דקות משמעותיות בבוגרים של הפועל ראשל"צ. הוא הוביל את הנוער של הפועל לזכייה בדאבל מרשים - תוך תצוגות מרשימות ובאחוזי עצירה גבוהים. אין לי ספק, שהוא השוער עם הפוטנציאל הגדול ביותר שגדל פה בשנים האחרונות, ואני מאמין שהקבוצה הצרפתית שגם מייצרת טאלנטים למועדונים גדולים יותר, לא תהיה התחנה האחרונה שלו. הוא על המסלול להגיע בקרוב גם לסגל הנבחרת הבוגרת, ואני רוצה לאחל לו הצלחה ומאוד שמח בשבילו".
 
עידן מימון, שהעלה את פלד לקבוצת הבוגרים של הפועל ראשל"צ בעת שהדריך בה, וגם כשליווה והדריך את קבוצת הנוער בדרך לזכייה האחרונה בדאבל, מסכם: "זה לא רק העובדה שהוא שוער מוכשר מאוד, אלא שהוא אוהב ללמוד ורעב מאוד להצליח. ההצלחה שלו בעתודה, והיציאה שלו בגיל כל כך צעיר לצרפת - לא מפתיעה. הוא בשל ומוכן, ויש לו נתונים פיזיים שאין היום לאף שוער ישראלי. הם לגמרי של שוער אירופאי, בגובה, במוטת הידיים, בחוזק, בגמישות. הוא עושה צעד חכם מאוד שהוא יוצא לשחק בצרפת. אני צופה לו עתיד מזהיר. אני שמח שיצא לי ללוות אותו בשנה הראשונה בבוגרים, בה הוא שיחק הרבה וצבר ניסיון מאוד חשוב לגילו. אני מאושר בשבילו וכמובן בשביל המשפחה המקסימה שלו, שהוא יגשים את החלום. השמיים הם הגבול עבורו. חד משמעתית - הוא גם יהיה שוער הנבחרת הלאומית בעתיד, ואני בטוח שהוא יידע למקסם את היכולות שלו באתגרים שצפויים לנבחרות הצעירות הקיץ".

פלד: "קיץ מיוחד ומרגש עבורי"


"זה קיץ מיוחד ומרגש עבורי, וכבוד גדול שרוצים אותי בשתי הנבחרות, וסומכים עליי. זה דבר שמאוד חשוב לי. ההצלחה עם העתודה הייתה סגירת מעגל אחרי מה שעברנו בקיץ שעבר בקרואטיה", משתף פלד. "איך זה לשחק עם שתי הנבחרות? אני מאוד מחובר, לשתיהן, ועכשיו מגיע האתגר עם הנוער. האם אני מרגיש לחץ? להיות שוער ראשון בשתי הנבחרות, נלווה לזה אחריות מאוד גדולה וכבוד גדול. יש התמודדות מנטלית, אבל אני לא מרגיש לחוץ. זה מדרבן. יצא לי לחוות לא מעט אחרי האליפות הקודמת בקרואטיה, וזו האחרונה בבולגריה. אני מרגיש הרבה יותר מוכן. כמובן שבנו לי תוכנית, שנוגעת בכל היבט, מקצועי, כושר, תזונה".

נגענו בשני ה'פיקים' באליפויות הקיץ, אבל זה הרבה יותר עמוק. איך משלבים בין כל כך הרבה מסגרות. גם הקבוצתית. גם הלימודים בתיכון.

"זה עניין של רצון וסדר עדיפויות. גם ההורים שלי היו מאוד חזקים בהיבט הזה. הם דאגו שלא אחסיר לימודים, ושכל המורים יעזרו להשלים את מה שחסר. למזלי, למדתי בעמית עמל, ויש שם את סער פרנקל, שאני מאוד מעריך. הוא גם אימן את הנבחרת שאיתה זכינו באליפות התיכונים, אבל הוא עשה הכל עבורי בהיבט של הלימודים - דאג שמורים יהיו זמינים, ואשלים את כל מה שאזדקק, כך שזה עזר לי לשלב בין כל המסגרות. יש ימים של יותר מאימון אחד. בטח ברמות האלו, ובהכנות לאליפויות אירופה. כמובן שצריך לדעת גם מתי לנוח, לשלב תזונה, שעות שינה מסודרות, כדי שיהיה לך את האנרגיה. מאוד חשוב לשמור על הגוף בטח שיש עומס מאוד גבוה".

זו שנה שלקחה, ועוד תיקח אותך קדימה. איך זה נראה מהמבט שלך?
"השנה הזו, גם בהישג של נבחרת העתודה, ולא פחות מכך ההתנסות בבוגרים של הפועל ראשל"צ, נתנה לי דחיפה. זה מאוד שונה מאשר לשחק ברמת נוער. זה להתמודד מול זריקות הרבה יותר מהירות וחזקות. זה עזר לי להתקדם, וזה חלק משמעותי בהתפתחות שלי. להתאמן תחת עידן מימון, שהוא ווינר בנשמה ודוחף קדימה. אומנם הייתה עונה פחות מוצלחת בקבוצה, אבל הוא לא ויתר לרגע. זה דוחף שחקן לווינריות ולרצות להצליח. גם מבחינת מבחינת הקשיחות, ובכלל כמות הדקות - זה מאוד תרם לי לשחק תחתיו. הגשמתי כמה חלומות בעונה הזו. עם העתודה, לשחק בבוגרים של הפועל. כמובן שאני רוצה להגיע כמה שיותר גבוה. המעבר הזה לאירופה יעזור לי להמשיך להתקדם.

"מה מצפה במאסי? זה מועדון שמטפח צעירים, שתומך בהם. המטרה שלהם היא להתמודד בחלק העליון של הליגה השנייה. המטרה מבחינתי כמובן לקבל כמה שיותר דקות, לצבור ניסיון ולהצליח להביא את עצמי לכל משחק, ולתרום למען הקבוצה. כמובן שיש לי עוד הרבה מה ללמוד, ואני מאוד רוצה לעשות את הדרך הזו ולהיות מוכן בהמשך גם לאפשרות שיזמנו אותי לנבחרת הלאומית. זה יהיה כבוד גדול עבורי. כל הזדמנות לייצג את נבחרת ישראל, בכל טורניר, בכל משחק, זה כבוד גדול. אין ספק שהחלום הגדול הוא להיות שוער הנבחרת הלאומית. עד אז, אני רוצה להגשים קיץ בלתי נשכח, ולהמשיך את מה שסיימנו עם נבחרת העתודה במשימה החשובה שלנו עם נבחרת הנוער. אני קורא לקהל להגיע, לתמוך בנו - ונעשה הכל ללכת עד הסוף".


 


פלד עם בגמר אליפות אירופה עם שחקני העתודה, ויחד עם יוליאן סטראט, מאמן השוערים הלאומי,
ושוערי נבחרת הנוער אושרי רזניק, ליאור שיין וליאור שהרבני. צילום: הדר ואן קולא ואיגוד הכדוריד בבולגריה
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn