איגוד הכדוריד
אשדוד משווה. רמה"ש מרחק ניצחון מגמר היסטורי
צילום: משה דהן

א.ס SGS רמת השרון רחוקה 60 דקות מהעפלה היסטורית לגמר הפליאוף, אחרי שהשלימה ניצחון מרשים היום - 35:26 ב"קציר" - ו-0:2 בסדרת חצי הגמר מול מ.כ יובלים חולון. הדרמה הגדולה היא בסדרה המקבילה. אחרי הניצחון של האלופה מכבי ראשל"צ במשחק הראשון באשדוד, מחזיקת גביע המדינה משיבה לה בניצחון ב'בית מכבי' - 31:35 - שמשווה את הסדרה ל-1:1, ותגרור אותה לפחות למשחק רביעי.

היום הזה אולי לא סיפק הפרשים צמודים, אבל הוא היה מלא בפרטים הקטנים. גדולים: מכבי ראשל"צ רשמה הפסד בית ראשון בפליאוף מאז ה-27 באפריל 2018 - עת שהפועל ראשל"צ ביצעה מולה את המהפך הבלתי נשכח במשחק השני בחצי גמר הפליאוף, עם החזרה מ-29:23 לניצחון 29:30 ב-6 דקות הסיום. אחרי שכל קבוצה רושמת ניצחון חוץ בסדרה, באשדוד ודאי ישאבו השראה מסדרת חצי גמר הפליאוף ב-2019, עונת האליפות ההיסטורית שלה, שכזכור החלה עם חזרה מפיגור 1:0 בסדרת חצי הגמר מול הפועל ראשל"צ, ונמשכה בשלושה ניצחונות רצופים, ההעפלה לאותו גמר היסטורי מול מכבי ראשל"צ והנפת צלחת האליפות ב'בית מכבי'. אבל כל זה היסטוריה. ביום שני ייערך המשחק השלישי ב"מקיף ט'" באשדוד, והכל פתוח כמו שלמדנו ביריבות הזו (19:30). בהיבט הזמן - רמה"ש משיגה ניצחון ראשון בחולון מאז 2018-19, במסגרת הליגה. כאמור, בשני ייערך המפגש בין רמת השרון לחולון (19:00, אורנים), שכאמור יכול להעלות את מי שסיימה את הליגה ואת הבית העליון במקום הראשון לסדרת הגמר. אם זה יקרה - רמה"ש גם תזכה ביתרון ביתיות בסדרה של הטוב מ-5 משחקים, אבל שכמו שלמדנו, בפעם המי יודע כמה, ובמיוחד היום, הוא על הנייר בלבד. 


 
מכבי ראשל"צ - הפועל SP אשדוד 35:31 (15:17). סטטיסטיקה 1:1 בסדרה.

לאלופה מכבי ראשל"צ הייתה הזדמנות ממשית להתקרב היום להעפלה לסדרת גמר הפליאוף, אחרי ה-31:33 ביום שני באשדוד: היא כבר הוליכה ביתרון של 4 שערים במהלך המחצית הראשונה, אבל הפועל אשדוד הפכה אותו תוך 27 דקות משחק לפלוס 4 משל עצמה - השוותה בסיום את סדרת חצי הגמר ל-1:1 - ושומרת את חלום הטראבל ההיסטורי שלה חי ונושם.
 
לפני המשחק במכבי ראשל"צ היו מוטרדים מהכשירות של ירמי סידי, שעלה לשחק היום למרות פציעה - ועד למעשה לשלבי הסיום - הוא הוזעק בעיקר לזרוק ולהבקיע פנדלים. הפתיחה הייתה של אשדוד עם 0:2 ושערים עמית סטלמן וריסטו וויצ'יץ', וביניהם עצירה של מילאן קוסאנוביץ'. מכבי ראשל"צ התאוששה במהירות, עם שערים של איבן קראצ'יץ' ושרון שלם שהשוו. רותם סגל עם צמד שערים העלה את מכבי ראשל"צ ליתרון ראשון ושלם השלים 3:5 (7'). ניב פישלוביץ תרם עצירה, צח מלול סחט פנדל, וירמי סידי שעבר מבחן כשירות - הוקפץ מהספסל לזרוק את הפנדל - 3:6 לאלופה (8'). עומר גרא עצר את הריצה. אלכסנדר באביץ' ושחר לוין הורידו את הפיגור ל-8:6. ניב צורף העלה שוב לפלוס 3 שערים, ועמית סטלמן קיזז אותו ל-9:8. שרון שלם, המצטיין במחצית הראשונה עם 5 שערים, הוביל את מכבי ליתרון משמעותי - 9:13 (21'). עוז יצחק נכנס לשער, ונתן לאשדוד תנופה - ושערים של עמרי קושמרו ושחר לוין שוב קירבו אותה לאלופה - 11:13, שגם הוביל לפסק זמן של ג'ו מתתיה.
 
אשדוד העלתה את רמת האינטנסיביות בהגנה, במיוחד במאבקים בין איתי סויסה ובאביץ' לקנקרש, ומהצד השני קושמרו הקטין - 13:14. סידי שוב הוזעק לזריקת 7 מטרים, ודייק. סטפן איליץ' סיפק שער נהדר, ומנגד קנקרש השתחרר וכבש את הראשון שלו. מהלך חכם של דור קלדרון סחט שתי דקות מבאביץ' (בפעם השנייה) ופנדל, וסידי שוב עלה ודייק - 14:17. וויצ'יץ' ביכולת אישית הבקיע ושלח את גאפר חדזימרוביץ' לשתי דקות, ועוז יצחק ופישלוביץ היו חתומים על הסיומת של המחצית עם עצירה כל אחד. פלוס שני שערים לאלופה, ונתון חביב - סידי וסטלמן דייקו כל אחד בכל 4 הזריקות משבעה מטרים.
 

 
אשדוד ניצלה את החסרון המספרי של מכבי ראשל"צ בפתיחת המחצית השנייה, עם ריצת 1:5 בשבע הדקות הראשונות שהובילה למהפך. וויצ'יץ' כבש ראשון. שלם העלה את מאזנו ל-6 שערים. איליץ' סחט פנדל והרחקה לשתי דקות מקלדרון, ופיש עצר את סטלמן שרשם את החטאת הפנדל הראשונה במשחק. עוז יצחק המשיך להציג יכולת גבוהה, ואיפשר לסטלמן לצאת למתפרצת. אשדוד סחטה עבירת תוקף מקנקרש, ושחר לוין קבע שיוויון - 18:18 (34'). באביץ' ספג הרחקה שלישית לשתי דקות ואת הכרטיס האדום (כפי שקרה לו גם במשחק הקודם). עוז יצחק עצר את הפנדל, וגם סידי רשם החטאה ראשונה. איליץ' השלים מהפך - 19:18 לאשדוד. גרא סחט פנדל והרחקה מחדזימרוביץ', ואיליץ' העלה ל-20:18 שהשלים קאמבק גדול של האדומים והוביל לפסק זמן של מתתיה.
 
קראצ'יץ' עצר את הריצה, אבל מכבי ראשל"צ המשיכה לאבד שחקנים בהרחקות (רותם סגל). איליץ' עם שער נוסף בפנדל קבע 21:19. רטוריקת ההרחקות (קנקרש) וסחיטת הפנדלים של אשדוד (ע"י גרא) נמשכה. איליץ' העלה לראשונה לפלוס 3 - 22:19 - ושהיוותה ריצת 7:2 של האדומים בעשר הדקות הראשונות של המחצית השניה - וקרדיט על כך מגיע גם לעוז יצחק.
 
סידי הוכנס למרות הפציעה, סחט הרחקה מקושמרו, ומסר אסיסט לקלדרון - 22:20. איליץ' לא עצר. ניב צורף הבקיע, אלדר שיקלושי תרם עוד עצירה, אבל עוז יצחק החזיק את אשדוד. סטלמן קבע 24:21. סידי דייק מהקו, אבל מכבי ראשל"צ שוב הרסה לעצמה - וחדזימרוביץ' ומלול ספגו במהלך אחד הרחקה שלישית כל אחד לשתי דקות, והורחקו בכרטיסים אדומים. סטלמן קבע 25:22. נדב ניזרי השאיר את האלופה בתמונה, אבל קושמרו  וניבו לוי העלו אותה ליתרון שיא של 4 שערים - 27:23. ממינוס 4 שערים לפלוס 4 שערים תוך 27 דקות! מתתיה לקח את פסק הזמן האחרון שלו.
 
דור קלדרון עם צמד שערים הקטין ל-28:26 (51'). עצירה נהדרת של שיקלושי, הובילה את קלדרון להבקיע שער שלישי ברציפות ולקזז למינוס שער. אנדראה ווקייביץ' הגיב בפסק זמן. מהלך ענק של עומר גרא העניק לאשדוד 29:27. גיא קורדובה שפתח את העונה באשדוד - שוב החזיר את מכבי, אבל וויצ'יץ' עם תגובה מוחצת קבע 30:28. סידי הזין נהדר את קנקרש שכבש שני שערים רצופים. קושמרו וסטלמן (8 שערים) כבשו מנגד. קראצ'יץ' עוד הקטין ל-32:31 שלוש דקות לסיום. שיקלושי סיפק עוד עצירה, אבל מכבי ראשל"צ לא הצליחה להשוות ואיבדה את הראש ואת הכדורים בהתקפה. שערים של לוין, קושמרו ואיתי סויסה חתמו את המשחק עם 35:31, שכאמור התאפיין בחסרון מספרי למשך דקות לא מבוטלות במהלך המשחק של שחקן-שניים במכבי ראשל"צ. 

המהלך שהוביל להרחקת מלול וחדזימרוביץ'. צילום: משה דהן
 

עוד נתונים ששיקפו את המשחק - אשדוד ייצרה 7 שערים במתפרצות לעומת שניים בלבד של מכבי ראשל"צ, ומנגד ביצעה 41 עבירות לעומת 33 של מכבי ראשל"צ. בשורה התחתונה, מכבי ראשל"צ ללא סידי בפול פוזישן (כזכור - 11 שערים ו-9 אסיסטים במשחק הקודם לעומת 5 שערים - כולם בפנדלים - וללא שער שדה היום, ו-7 אסיסטים), זו לא אותה קבוצה, וכעת נותר לצפות ליום שני להפתעות שינסו לשלוף מתתיה ו-ווקייביץ'.
 
כבשו למכבי ראשל"צ: שרון שלם 6 מ-9, דור קלדרון, קראצ'יץ' וסידי (כולם בפנדלים) 5 כ"א, קנקרש 4 מ-4, רותם סגל וניב צורף 2 כ"א, נדב ניזרי וגיא קורדובה 1 כ"א. שוערים: ניב פישלוביץ עם 6 עצירות ב-25 אחוזי הצלחה. שיקלושי עם 5 עצירות ב-24 אחוזים. כבשו לאשדוד: סטלמן 8 מ-9 (כולל 5 מ-6 מ-7 מטרים), קושמרו ואיליץ 6 מ-8 כ"א, וויצ'יץ' 5 מ-11, שחר לוין 4 מ-4, ניבו לוי, עומר גרא 2 כ"א, באביץ' וסויסה 1 כ"א. שוערים: עוז יצחק סיפק 8 עצירות ב-31 אחוזים, כולל פנדל. קוסאנוביץ' סיים עם שתי עצירות ב-13 אחוזים. שפטו אלדד פלד ויוסי ימיני

 
מ.כ יובלים חולון - א.ס SGS רמת השרון 35:26 (16:10). סטטיסטיקה 0:2 בסדרה לרמה"ש

הפעם האחרונה שרמת השרון ניצחה בחולון במסגרת ליגת ווינר הייתה במהלך עונת 2018-19 - 26:28. מאז, חולון ידעה לשמור על הבית שלה, עם שני ניצחונות ותוצאת תיקו (ואגב - רמה"ש רשמה רגע היסטורי נוסף שנה לפני כן בחולון, כשהעפילה אז לראשונה לשלב חצי גמר גביע המדינה). עם מקדמים של קהל ביתי תומך, והתלהבות ממשחק בית היסטורי בשלב חצי הגמר, בשנת היובל של המועדון, אפשר היה לצפות להרבה יותר, ולכך שחולון תצמצם את פערי האיכות והניסיון, ותשיג ניצחון ראשון בחצי גמר הפליאוף. זה לא קרה, רמת השרון עשתה את העבודה שלה בצורה יעילה, ובדקות הסיום אף הוליכה ביתרון של 12 שערים. כאמור היא רחוקה משחק אחד בלבד מההעפלה היסטורית לגמר הפליאוף, ואולי גם לעשיית התיקון - אחרי שהעונה שכבר רשמה ההעפלה היסטורית לגמר גביע המדינה, אבל נוצחה בו מול אשדוד.
 
סיפור המחצית הראשונה היה שייך בעיקר לטומיסלאב סטויקוביץ', השוער הנהדר והמנוסה של רמה"ש, שעשה את ההבדל עם 8 עצירות (כולל פנדל). יוסי אפו היה בשיאו, ולמרות שתי הרחקות לשתי דקות - הוא תרם רבות גם במשחק ההגנה ובעיקר בחלק ההתקפי עם 5 שערים - תפוקה זהה לזו של רם טורקניץ, שגם הזין את אפו והאחרים באסיסטים חכמים. חולון מנגד לא הזכירה את אותה הקבוצה שגברה ברבע הגמר על הפועל ראשל"צ. מילוש סאביץ' שוב "הועלם" ע"י ההגנה של רמה"ש, ואור לוי, פטריק אובינה, לידור פסו ואור ממן סיפקו תפוקה פושרת. אם את אור כנעני בזכות שלוש עצירות ניתן לציין, זה רק אומר על המחצית הראשונה הרעה של חולון. בניגוד למשחק הראשון שחולון ידעה לחזור ממינוס 5 שערים לשיוויון במחצית השנייה, היום זה לא קרה.
 
רמה"ש הייתה תכליתית בפתיחת החצי השני, הגנתית והתקפית. בדקה ה-35 היא כבר מצאה את עצמה ביתרון 12:20 עם שער של מרקו צ'ורצ'יץ'. בהמשך דניאל צרפתי קבע 15:24. היתרון של רמה"ש עלה וצמח עד 12 שערי הפרש - כשטל הרשקוביץ קבע 19:31. המשחק נחתם עם שער יפה של לידור פסו - 35:26, אבל המחמאות מגיעות לחלוטין לחניכים של אסף לוי והפעם בניגוד לשלבים רבים העונה הרבה פחות לאלו של ניסים פלח. כאמור, סדרה שעל הנייר הייתה אמורה להיות הרבה יותר צמודה, נראתה היום על המגרש כחד צדדית. האם חולון מסוגלת להתעלות ביום שני קודם כל על עצמה, וזה אומר להוריד את רף הספיגה המשוגע (35.5 שערים בממוצע בשני המשחקים הראשונים), ולהפתיע?

כבשו לחלון: אור ממן ואור לוי 6 כ"א, לידור פסו, דיאן פראליצה 4 כ"א, פטריק אובינה, מילוש סאביץ' 2 כ"א, ריף כהן ועמית ריינסברג 1 כ"א. אור כנעני סיפק 6 עצירות (כולל פנדל). לרמה"ש: יוסי אפו 6, רם טורקניץ (7 אסיסטים) וטל הרשקוביץ 5 כ"א, מרקו צ'ורצ'יץ', דניאל צרפתי ואיבן מושיץ' 3 כ"א, עדן ג'ינג'י, מילאן פאבלוביץ', אביעד בן זימן ודניאל שקלים 2 כ"א
, נדב חביב ועמית מוטולה 1 כ"א. סטויקוביץ' הצטיין עם 15 עצירות, כולל עצירה של 3 פנדלים. ליאור קפלן תרם 6 עצירות ב-38 אחוזים. שפטו דודי לוין ואורן איטין.

 


בתמונה העליונה - יוסי אפו, במשחק נהדר היום, ובתחתונה אור ממן מנקודות האור הבודדות היום בחולון
צילומים: הדר ואן קולא
 
 
 

ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn