YouTube   Twitter   FACEBOOK
 
 
   
 
?????? ??? ??????
 
 
 
 
 
 
על המפה: העלייה המרגשת של חבל איילות ללאומית
המועדון הסימפטי מהערבה רשם ההעפלה היסטורית לראשונה ב-8 שנותיו. הוא משלב סיפור חלוצי, קהילת כדוריד ורשת של שחקנים שמגיעים כבר מכל קצוות כביש הערבה, "כולל מההר, ואפילו מקרית מוצקין". בעוד כשנתיים תושלם בניית אולם תיקני, מחלקת הנוער מתוכננת לגדול משמעותית, וסרג'ן רונדיץ' המאמן הסרבי הבכיר שמקדם את הפרויקט סבור - שמלבד השוקו ביטבתה יהיו גאים בעתיד גם בכדוריד שמח ברמות הגבוהות, וגם בשחקנים שיגיעו לנבחרות הצעירות * היפ הופ, איילות
 
     
  תאריך: 6/10/2018   |   צילום: עמוס זבולון, ספורט בחבל איילות (בצילום ניר גבע - הזורק - במשחק מול חולון)   |   ארכיון ליגות  
     
 

פחות משמונה שנים מאז הקמתה, והפועל חבל איילות רושמת הישג נהדר והיסטורי עם ההעפלה אל הליגה הלאומית. לא פחות חשוב מכך, התוכנית להתפתחות המועדון בגילאים הצעירים צוברת תאוצה, ותוך שנתיים יהיה גם אולם חדיש (ותיקני) בקיבוץ יטבתה.

 

לא, זה לא פטה מורגנה קייצית בחום של הערבה, בואך אילת, אלא סיפור חלוצי לגמרי. ואפילו מרגש. בשבת - ייערכו בקיבוץ יטבתה את מסיבת הסיום, ואנשי השוקו-והמוקה מיטבתה מבטיחים שהיא גם תהיה שמחה מאוד.

 

 

אחרי הפתיח, בהחלט שווה לערוך היכרות עם הנפשות הפועלות. לבטח עם מאמן סרבי בכיר, סרג'ן רונדיץ', שמוביל את הקו המקצועי, ומשלים 3 שנים. לא רבים יודעים, אבל מדובר באחד המאמנים הבכירים כיום בכדוריד הישראלי עם רזומה של 7 שנות אימון בליגה הבכירה בארצו, והדרכת הנבחרות הצעירות סרביה (כולל באליפות העולם עד גיל 19 ב-2015) ולוב.

 

"למען האמת, רצינו לעלות רק בשנה הבאה, אבל השגנו תוצאות נהדרות השנה, עם שחקנים צעירים ומבטיחים. היו לנו בסגל 4 שחקנים בני 17-18, ומלבד החבר'ה הוותיקים - לא היו כאן שחקנים מעל גיל 21-22. כך שזו ההצלחה שלנו, ובכך שאנחנו מצליחים לפתח את השחקנים שלנו מהערבה וזה נהדר עברורנו".

 

בחבל איילות ממש מתגאים בחבר'ה המקומיים הצעירים, וגם בוותיקים יותר שמגיעים ממגוון ישובים בערבה - מאיילות, יטבתה, קטורה, לוטן, יעל, גרופית, באר אורה, וכמו שסילביו קוגן - הרוח והנשמה של המועדון מדגיש - "גם מההר".

 

קוגן הנרגש מוסיף: "אם תצטרף אלינו פעם אחת אל האוטובוס שמתחיל באיסוף השחקנים מאילת, ועובר ישוב אחרי ישוב במועצה - תבין עד כמה זו קבוצה שמאגדת חבל ארץ. הנסיעות אומנם הורגות אותנו, וזה עוד מבלי שאנחנו חושבים יותר מדי שבעונה הבאה יש לנו נסיעות עד לקרייתים, אבל יש כאן חבר'ה שנותנים את הנשמה, ויש כאן הרבה התרגשות סביב עליית הליגה, והכי חשוב - יש כאן כדוריד שמח".

 

בסגל יש את מקומיים (חלקם יוצאי הפועל אילת) – גל קדם, אנדרס קוגן (בנו של סילביו ושחקן האקדמיה בוינגייט), ענבר קורטי, טל קדמי ובר סבןדותן בק הוא השחקן שהגיע מהקצה השני - כששיחק בקרית מוצקין ובקרייתים. אגב, הוא לא היחיד, שכן איליה סיבצ'נקו, שאומנם משחק במועדון מספר שנים ומתגורר ביטבתה, שיחק גם כן במוצקין. ניר גבע הוא יוצא מכבי ראשל"צ (שגם שיחק בהפועל פ"ת), והוא משלב לצד המשחק את אימון הילדים מכיתות ח' ובבית ספר לכדוריד.

 


דותן בק - הצטרף לאילות היישר מקרית מוצקין והקרייתים. צילום עמוס זבולון, ספורט בחבל איילות

 

אמיתי הדרי הצטרף כשבא ללמוד במכון הערבה. דב ברטיסלב, אגדת כדוריד ותיקה, שהגיע לארץ כזר (היה שחקן בכיר בנבחרת יוגוסלביה האגדית) ומצא שורשים מקומיים, עדיין מכדרר בגיל 52. ברטיסלב כבר הדריך את הבוגרים והנוער באיילות, ובהחלט תרם רבות לפיתוח המקצועי של המועדון.

 

בגרעין הוותיקים יותר יש את אייל מימון, השוער והקפטן, שחצה את הארבעים. שוקי כץ, שחקן עבר ברחובות, שינה באלאנס העונה משחקן לחבר הנהלת העמותה לספורט בחבל איילות, שאליה עוד נגיע. כמוכן, יש את אורי זיתוני ואם לא טעינו - אז השחקן הצעיר ביותר שזכה העונה לדקות משחק באיילות הוא יאן קוגן, הבן השני של סילביו, שהוא שוער מוכשר בכיתה י'.

 

אז כאמור, המועדון קיים כבר כמעט 8 שנים, ומחלקת הנוער שלו הולכת ומתפתחת עם קבוצת נוער, קבוצת ליגה לנערים/ילדים כיתות ח', כשבעונה הבאה הכוונה היא לשלב קבוצת בנות ובנים נוספת.

 

לנפץ את תקרת הזכוכית

 

כאמור, ד"ר חנן גינת, ראש המועצה ואחד שרואה בכדוריד חלק חשוב בשיתוף הקהילה בערבה, גם משקיע רבות בעשייה. במסגרת בניית בית ספר חדש כעת ביטבתה - ייבנה אולם כדוריד תיקני לכדוריד, ובמקביל - במועצה כבר פועלים לשדרג את המגרש הקיים. זה הפתוח. בהתאם להתחייבות זו מטעם המועצה, הנהלת איגוד הכדוריד אישרה לאיילות לארח משחקים בליגה הלאומית ביטבתה.

 

אורן אלמוג, האחראי על הספורט במועצה, מסביר: "המשטח של המגרש התיקני החיצוני יעבור ציפוי תיקני, שמאושר על ידי הפדרציה העולמית של הכדוריד. אנחנו הולכים להביא מארה"ב משטח שיהיה בנוי מאריחים, שהם בולמי זעזועים, ברמה הכי גבוהה. מדובר בחומר שזהה למשטח הרשמי שמשמש אולמות כדוריד בארה"ב, ואפילו מצאנו שיש קבוצה בליגה הבכירה במקדוניה שמשחקת באולם חיצוני מקורה - עם משטח שכזה. חוץ מזה, אנחנו נסגור את עניין הגדר כדי לצמצם את עוצמת הרוחות, נערוך קירוי ברזנטי ונשדרג את נושא התאורה. כל זאת, עד שתושלם בניית האולם החדש".

 

 

אלמוג משתף: "עד היום החוסר באולם תקני היה תקרת הזכוכית בהתפתחות המועדון. עכשיו מתחילים בבנייה וכמובן שנרצה להמשיך בצמיחה. מה זה אומר? להיות הכי טובים שיכולים בכלים שלנו. לייצר שחקנים לנבחרות הצעירות, לתת למערכת להיות הכי איכותית ולשחק ברמה שמתאימה לנו. אין לנו כוונה להשתגע ולגרור לכאן 10 שחקנים מהמרכז כדי ללכת בכוח לליגת העל. אנחנו רוצים לבנות את הבסיס שלנו, לשלב מערכת כדוריד עם אילת, ובבוא היום שיהיה לנו את הבסיס - אני מאמין שנגיע גם לרמת ליגת העל. שם נתאים את התוספות המתאימות, ולא להיפך".

 

במועצה האיזורית בחבל איילות בנו לפני כמה שנים תוכנית אב לספורט, שמכוונת לשני ענפים - כדוריד וכדורסל, "כי אנחנו מקום אחר, שאי אפשר להשוות אותו לשום מקום אחר. הבנו שעדיף להתמקד בהשקעה בנישה מאוד מקצועית שתוביל להצלחה. זה לא שיש כאן מועדון עם משאבים גדולים, אבל יש כאן תמיכה שלנו במעטפת מאוד מקצועית. לכן, זו גם הזדמנות שלי לקרוא לשחקנים צעירים, שרוצים להשתקע כאן - בואו אלינו, ואתם תקבלו הרבה מעבר לכסף. בואו תשלבו בקהילה, ושאני אומר בואו - זה להיות חלק איכותי. להיות מעורבים בחינוך, בהדרכה, במסגרת של חונכים או מדריכים בקיבוצים. אנחנו רואים בספורטאים צעירים שמגיעים לכאן חשיבות עליונה, כי הם ממלאים את החוסר בדמויות לחיקוי בגילאים האלו עבור הילדים שלנו. חסרים לנו שחקנים מקומיים כאן בגילאים 22-30. צריך להגיע לכאן כדי להבין עד כמה הילדים ובכלל הקהל מתנהל יפה מולם, אם זה בחדר האוכל בקיבוץ, אם זה באימונים וכמובן שהם מגיעים למשחקים".

 

המאמן שזכה לתהילה בימי קדאפי 

 

כאמור, מי שימשיך להוביל את הקו המקצועי הוא הסרבי רונדיץ'. הוא הגיע לאיילות בהמלצת נלה מאטיץ', אקס מכבי ת"א ומכבי קרית מוצקין. הם מכירים מסרביה, אבל עבדו יחד גם בלוב (מאטיץ' הדריך את הנבחרת הלאומית, רודניץ' שימש כמאמן הנבחרת הצעירה וכמאמן קבוצת אלתיחאד המקומית. רונדיץ', שגם שיחק בליגה הבכירה בסרביה לאורך שנים רבות - כבר מביט קדימה.

 

"אנחנו עדיין לא יודעים מה התקציב הסופי שלנו לעונה הבאה, אבל בהחלט שיש לי תוכניות ברורות. המטרה הראשונית היא לשמר את השחקנים שלנו מהעונה החולפת, ולהביא בדיוק את השחקנים שאנחנו צריכים כדי להעלות את הרמה. אני לא צריך יותר שחקנים בסגל, אלא לבנות את הפאזל בצורה נכונה לליגה הלאומית", הוא מדגיש.

 

"מה זה אומר? אנחנו נביא לפחות זר אחד, ויש לי על הכוונת כבר מועמד שאני מכיר מסרביה. אם יתאפשר נביא גם שניים, אבל זה לא יבוא על חשבון פיתוח הצעירים המוכשרים שלנו שיש להם פוטנציאל טוב. אני כן רוצה להשתמש בהם. אני כן רוצה לבסס את המועדון על שחקנים מהאיזור, ולא מאיזורים אחרים בארץ. אנחנו נחבר עוד שחקנים צעירים, בדיוק כפי שעשינו השנה ולכן אני מאוד גאה בהם על ההישג. כפי שציינתי, העונה הזאת לא ציפיתי לעלות ללאומית, אבל השגנו תוצאות נהדרות. שחקנים השתפרו. שיחקנו טוב ולראייה הפסדנו רק פעמיים".

 

אנדי קוגן (בתמונה העליונה) ובר סבן כהן - בעונה הבאה ירכיבו באיילות משטח מיוחד במגרש החיצוני, שיעבור גם קירוי. צילומים - עמוס זבולון, ספורט בחבל איילות
 

 
     
 
תגובות גולשים (לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות)      הוסף תגובה
 
 
 
 
דבר היו"ר
מבנה האיגוד
הודעות האיגוד
נבחרת ישראל
ספונסרים ונותני חסות
תארים
VIDEO נבחרות והשתלמויות
חוקה טפסים ותקנון
קישורים
צור קשר
כניסה לשופטים
פרויקט 2024
הדרכה-השתלמויות מאמנים
וידיאו/סטטיסטיקה ליגת ווינר 2017-2018
וידיאו וסטטיסטיקה ליגת ווינר עונת 2018-19


 
 
ספונסרים