איגוד הכדוריד
צוות לעניין - המאמנים בפרויקט הנוער בפורטוגל
מימין - פריירה (מאמן השוערים), סילבה (עוזר המאמן), גולדשטיין (המאמן הראשי) ופראנסה (מאמן הכושר)
 

החלק הראשון והראשי בפרויקט נבחרת הנוער בפורטוגל ייחתם השבוע, אחרי קרוב לשלושה חודשי עבודה, אימונים ו-20 משחקים, שנערכו לאורך השבועות האחרונים. השחקנים המוכשרים הודרכו על ידי צוות מקצועי איכותי - שכלל את המאמן הראשי דביר גולדשטיין, ולצידו צוות מאמנים מנוסים מפורטוגל שכלל את עוזר המאמן הרלנדר סילבה, את מאמן הכושר והפיזיות מיגל פראנסה, ואת מאמן השוערים של נבחרת פורטוגל ומועדון הפאר פורטו - טלמו פריירה. צוות שנבחר בקפידה והורכב על ידי המנהל המקצועי של איגוד הכדוריד, רולאנדו פרייטאס.

אחרי שערכנו היכרות עם השחקנים, זה הזמן להכיר לעומק את המאמנים - וגם להבין איך הם מסכמים את הפרויקט, ובמה הוא תרם גם להם.

כאמור, ביום רביעי הנבחרת תנחת בארץ, לראשונה מאז המריאה והתכנסה בקומפלקס המקצועני בעיר גאיה, ולאחר מכן בעיר אסטרג'ה - תקופה שכאמור קיימה גם משחקי אימון מול נבחרת הנוער של פורטוגל, נבחרת הבוגרים של קייפ ורדה שתשתתף באליפות העולם, ומול קבוצות בוגרים ונוער - וגם מול קבוצת המשנה של פורטו.


 
 
דביר גולדשטיין, המאמן הראשי בפרויקט

המסלול שלי: התחלתי בעירוני פ״ת - מאימון ילדים ועד אימון קבוצת הבוגרים, ואימנתי גם בהפועל קרית אונו ובאס״א ת״א. לאחר מכן, שימשתי כמאמן וכמנהל מקצועי במ.כ.חולון, וכיום מאמן ומנהל מקצועי בהפועל ראשל"צ. במהלך הקריירה זכיתי בעשרה תארים ארציים (6 אליפויות,4 גביעי מדינה) וב-4 אליפויות לתיכונים, ושתי השתתפויות באליפויות העולם לתיכונים.

באיגוד הכדוריד אני נמצא בקדנציה שניה: ב-2014-2015 הייתי מאמן נבחרת הנערים, ומ-2018 אני מאמן את נבחרת הנוער, כאשר לתקופה קצרה שימשתי כעוזר מאמן בנבחרת העתודה וכיום מאמן ראשי בפרויקט נבחרת הנוער 2020, ואחראי על שנתון 2006. אני בעל תעודת מאמן בכיר Master Coach ובעל תואר ראשון בחינוך גופני.

הסיכום שלי: נעשו במהלך הפרויקט דברים מדהימים ברמה המקצועית. כל השחקנים התקדמו מבחינה פיזית, מנטלית, טכנית וטקטית. ההתנסות הבינלאומית בשילוב הצוות המקומי הנהדר, כמות יחידות האימון והמשחקים - תרמו ויתרמו רבות לשחקנים בהמשך הדרך! זו ללא ספק חוויה משמעותית לכולנו. כולי תקווה שהכדוריד ישראלי ייהנה בעתיד מהשחקנים, השאיפה שלנו היא שמספר שחקנים יצאו בהמשך לשחק בחו"ל ויגיעו לנבחרת הבוגרת - שזו מטרת הנבחרות הצעירות בסופו של תהליך.

הפרויקט תרם לי: קודם כל, לנהל מערכת של 10-12 יחידות שבועיות של אימונים ומשחקים, לנהל צוות מקצועי זר, להכיר אנשים חדשים מהתחום, לראות תרבות שונה של כדוריד וספורט, ולהיות 24/7 עם חבורה של שחקנים צעירים שרוצים להצליח, ולהתמודד, יחד איתם, בסיר הלחץ הזה.
למדתי המון כדוריד. למדתי רבות על השחקנים, איך הם מתמודדים עם הקשיים ומנווטים זאת לכיוון החיובי. למדתי גם רבות על עצמי. נוכחתי לדעת שאני יכול להתמודד בנושא תקשורת עם הצוות המקצועי, ולעיתים אף עם השחקנים, בשפה זרה. שלנו, מאמני הכדוריד הישראלים, יש מה להציע גם ברמה הבינלאומית.

"זו חוויה מעצימה, מאתגרת ומיוחדת. אני ממליץ לכל ילד שאוהב כדוריד וחולם להיות שחקן כדוריד לצאת למסע הזה! בהזדמנות זו, אני רוצה לפרגן למאמנים הקודמים בפרויקט: דאמיר אקליץ׳ ואלכסנדר ברקוביץ׳. זו בהחלט משימה לא פשוטה, כל הכבוד להם!"

הרלנדר סילבה, עוזר המאמן

המסלול שלי: מאמן מאז 1996 - מאמן נוער בכל הגילאים. בעל תעודת מאמן מאסטר EHF Pro. אימנתי ב-2015/16 בליגה הראשונה לנשים בפורטוגל כולל השתתפות גביע EHF. הדרכתי בשנה שעברה את מועדון אבנקה מהליגה הראשונה, ולפני כן בשתי קבוצות בליגה השנייה (אקדמיקה דה קוימברה וסנג'ואננסה). אחראי על קידום מאמנים באגודת הכדוריד Aveiro

הסיכום שלי: "זו הייתה הזדמנות נהדרת עבור השחקנים לעבוד, ולשחק מול קבוצות בכירות דבר שנתן להם מגוון גדול. השחקנים התפתחו בנפרד, וגם כקבוצה טובה מאוד ועכשיו הם יהיו אחראים לקחת איתם את הרגלי העבודה למועדונים שלהם. זה יהיה טוב מאוד לכדוריד הישראלי".

הפרויקט תרם לי: "הזדמנות לחלוק את החזון שלי, עם שחקנים שהפתיעו אותי לטובה במוסר העבודה שלהם. זו הייתה חוויה טובה מאוד להתקשר עם האיגוד הישראלי. גם החשיפה לתרבות אחרת הייתה טובה מאוד, לא רק בתוך המגרש אלא מחוצה לו. אני מודה על ההזדמנות הנפלאה הזו".
 מימין - פריירה (מאמן השוערים), סילבה (עוזר המאמן), גולדשטיין (המאמן הראשי) ופראנסה (מאמן הכושר)
 
מיגל פראנסה - מאמן כושר ופיזיות

המסלול שלי: אני מאמן S&C ומאמן ביצועים של EXOS. דרכי מתחילה לפני כ-15 שנה בעבודה עם ספורטאים מענפי ספורט שונים, משחייה ועד כדורסל, כולל בנבחרת הצעירה של פורטוגל, וב-3 השנים האחרונות בעבודה בכדורגל המקצועי, כמאמן פיזי שאחראי על עומסים. המגוון הרחב הזה בתחום הספורט, בו לכל ענף יש צרכים ומאפיינים משלו, מאתגר אותי תמיד - לפרק את הצרכים לא רק לגבי תפקיד הספורטאי במשחק, אלא להבין את האנשים שעומדים מאחורי הספורטאי ואת תפקידו בספורט הספציפי. צורת החשיבה תהיה תמיד הכלי המשמעותי ביותר שיש לספורטאי/מאמן כדי להגיע להצלחה. לא רק החזרות, סטים, נפח או עוצמה, אלא בעיקר להצמיד את "הכפתור המיוחד" שיש לכולנו לגבי השינוי ולגבי האתגר הפנימי לשפר ולהגיע לרמה אחרת".

סיכום הפרויקט: "היווה הזדמנות נהדרת לכולנו. כקבוצה, אני חושב שכולנו התפתחנו בכמעט 3 חודשים שאנחנו עוברים ועובדים יחד, אבל השינוי בראש של השחקנים היה באמת משהו מיוחד. אני מעריך את המאמץ של כולם, בהיותם רחוקים ממשפחותיהם ומארצם האהובה. זה היה מאמץ עצום עבורם, והם לא נשברו. הם מיקדו את הרגשות בעבודה קשה וברווח שייווצר בפן המקצועי. לשחקנים יש גישה תחרותית מדהימה, ומיום ליום הם התחילו לטעום מהשינוי ולהיות מחוייבים לו כדי להגיע לרמה האפשרית הבאה".

הפרויקט תרם לי: "אני חייב לברך את איגוד הכדוריד על הפרויקט, שהתחיל הרבה לפני כן בישראל והביא את התוצאות של היום. זה בהחלט מהווה דוגמא לכולם, בתקופה של שינויים גלובליים ובמיוחד בעת הזו. לאיגוד הכדוריד יש את היכולת והרצון לשנות את עתידם של 16 שחקני כדוריד. בהחלט כבוד להיות חלק מהפרויקט הזה. אני נדהם ומסופק מכל החוויות שעברנו יחד. תודה רבה!".

 
 
טלמו פריירה - מאמן שוערים

המסלול שלי: הייתי שוער כדוריד במשך 30 שנה, 20 מהן כמקצוען בליגה הבכירה בפורטוגל – במספר מועדונים וגם בנבחרת הלאומית, שם שיחקתי בלמעלה מ-20 משחקים בינלאומיים. סיימתי את קריירת המשחק שלי ב-2015, ומיד הפכתי להיות מאמן השוערים בקבוצת הבוגרים של פורטו שמשתתפת באופן קבוע בליגת האלופות בכדוריד. מספר חודשים לאחר תחילת עבודתי בקבוצת הבוגרים של פורטו, קיבלתי הצעה מאיגוד הכדוריד הפורטוגלי להיות מאמן השוערים בנבחרת, תפקיד שאני משמש בו כיום".
 
הסיכום שלי: "המטרה שלי הייתה לשפר את איכות השוערים, ובפרויקט זה השתתפו שני שוערים בני אותו גיל, אבל שונים מאוד אחד מהשני. המטרה הייתה לשפר אותם עד כמה שניתן בתקופת זמן קצרה. בשלב הראשון הכרתי אותם ואת רמתם המקצועי. בשלב השני, התחלנו בעבודה פיזית, ורק אז התחלתי בעבודה טכנית בשער, עמידת שוערים נכונה, התמקדות במטרה, ואיך להתכונן לעצירת הכדורים. העבודה הטקטית היא הדרך לקרוא את הזורק (שפת גוף), לדעת לאן הכדור מגיע (עם חסימה או בלי חסימה), ולבסוף אני מתמקד בעיקר בעבודה על זריקות מהפינות, בהן לדעתי חייבים לתרגל המון!".
 
הפרויקט תרם לי: "זאת הייתה הזדמנות מדהימה לעבוד עם שחקנים צעירים מתרבות אחרת, ממנטליות שונה ועבורי זה ממש מרגש! בנוסף, אני חושב שהשוערים עשו שיפור אדיר במהלך הפרויקט והיה לי לעונג להיות חלק מכך".

 

נבחרת הנוער - ימים אחרונים בפורטוגל

 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn