איגוד הכדוריד
"מלאי מוטיבציה ושמחה בתקווה שהליגה תחזור"
צילום: הדר ואן קולא

טומיסלאב סטויקוביץ', השוער הסרבי המצטיין של הפועל אשדוד, החל את העונה הרביעית שלו במועדון, והחמישית בישראל (בראשונה, בהפועל ראשל"צ, הוא זכה בגביע המדינה). סטויקוביץ' חתום על ההישג ההיסטורי של אשדוד, הזכייה באליפות המדינה ב-2019, אבל לא פחות מכך הפיכתה לקבוצה שהתמודדות על תואר הפכה מטרה מובהקת עבורה. סטויקוביץ', שהוכתר למצטיין גמר הפליאוף ב-2019, ולשחקן העונה (הזר) הטוב בליגת ווינר באותה עונה, מציג יכולת גבוהה כבר כמה שנים. זה מתבטא בכמות עצירות, באחוזים, וכמובן במנהיגות, במוטיבציה הגבוהה והאמונה שהוא מחדיר בחבורה האשדודית.

"ישראל מאוד מיוחדת עבורי, ואני באמת מרגיש בה ובאשדוד בבית - כך שהשנים עוברות מהר, אבל בכיף ואני שמח להיות שותף כאן להישגים", מספר סטויקוביץ', בן ה-35. "אין ספק שהתקופה האחרונה היא מוזרה, ללא כדוריד כבר 5 חודשים. זה חדש עבור כולם, אבל כמה שזה קשה - אני מתחזק את המוטיבציה העצמית שלי לחזור בכל הכוח. כן, אנחנו נצטרך כמובן זמן בחזרה. זה שונה שבאימונים אין כרגע מגע, אבל אנחנו עם מוטיבציה ושמחה על החזרה לאימונים ובתקווה שהליגה גם תחזור".

 

סטויקוביץ', ה-MVP של גמר פליאוף 2019, ושחקן העונה הזר בליגת ווינר. תרומה מכרעת להישגים ההיסטורים של אשדוד. צילום: הדר ואן קולא

אשדוד ביצעה מספר שינויים בסגל, אבל המטרה היא לא פחות מאליפות.

"מסכים, יש לנו שחקנים חדשים, ואני מאוד מרוצה מאלו שהגיעו - גם ברמה האישית. תהיה לנו קבוצה טובה ללא ספק. הציפיות הן תמיד להיות בטופ, כמו שעשינו בשנים האחרונות, ומשם נצטרך להתעלות ברגעי ההכרעה".

הליגה לדעתך הולכת להראות אחרת? אחרי התקופה הארוכה ללא משחקים בעת הקורונה, ההגבלות באימונים, שחקנים שיצאו לאירופה, שחקנים שפרשו, ודור צעיר שמקבל הזדמנות להיחשף ולעשות את הפריצה.

"אני בהחלט חושב שהליגה תהיה שונה, כי קודם כל נצטרך להיות זהירים לגבי הבריאות של כולם. זה הדבר החשוב ביותר עכשיו, כדי שיהיו בכלל משחקים. איך עושים את זה בענף במגע מלא? אין לי תשובות לכך. אני שמח שהרבה שחקנים יצאו מהליגה לאירופה, כי זה מאוד חשוב לכדוריד הישראלי. הם יתפתחו שם בצורה טובה מאוד, ויהיו שחקנים טובים יותר לנבחרת הלאומית. לגבי הליגה, אני לא יודע אם הרמה תיפול, ואני לא כל כך מעודכן איך הקבוצות האחרות נערכות. אני מאמין שדברים יחזרו לאט לאט לנורמל. מי שיכול ליהנות בסיטואציה הזו היא שחקנים צעירים, כי יש להם הזדמנות. יש המון שחקנים מוכשרים, ואני מקווה עבורם שהם יידעו לקחת את הצ'אנס ולמנף אותו. ללא ספק הם יהיו המרוויחים הגדולים בסיטואציה העכשווית".

סטויקוביץ' כאמור ימשיך להיות השוער הבכיר באשדוד, אלא שהקבוצה עצמה הפתיעה כשצירפה לצידו שוער זר - את הסרבי מילוש רג'יצ'יץ', ששיחק בעונה שעברה במכבי דימונה. כן, זו הפעם הראשונה בתולדות הכדוריד הישראלי שקבוצה מרכיבה את עמדת השוערים שלה על טהרת זרים.

"מה אני אומר על זה? אני מסתכל על הדברים כמקצוען. עבור כל קבוצה מאוד חשוב שתהיה איכות גבוהה של שוערים. אני מבין שזו פעם ראשונה ששני זרים ממלאים את עמדת השוער בישראל. אני יכול לומר ש'רג'א' הוא בחור מדהים, מקצוען, ובהיבט האישי והמקצועי אני מאוד שמח שהוא ישחק לצידי. מאוד נהניתי לעבוד בעונה שעברה עם אורון ברגיל. זה מה שההנהלה והמאמן החליטו, וכדי לקחת אליפות עמדת שוער היא בוודאי עמדת מפתח. כנראה הסיבה שהלכו על שנינו, היא שהשוערים האחרים שהיו זקוקים לעוד זמן התנסות. אני מאוד מעריך את הכישרון שיש למשל לשון ריבקין (שמצטרף למ.כ באר שבע), ומקווה שיחזור שוער טוב יותר".

אגב, 'טומא' ו'רג'א' העבירו יחד באותה דירה את תקופת הבידוד, ועדיין מתגוררים בה. באשדוד ממתינים לחזרתו של המקשר הגרמני גאבור לנגהאנס, וממשיכים באימונים תחת מגבלות כולל החברה החדשים שצורפו, ולדי קופמן, עומר גרא וגיא קורדובה.

נחזור לסטויקוביץ'. הוא החל את הקריירה בפרטיזן בלגרד הסרבית, זכה איתה בתארים והשתתף כמעט בכל המסגרות האירופיות. בהמשך, עם הגעתו לישראל זכה בגביע המדינה עם הפועל ראשל"צ, ושיחק 3 עונות בליגה הבכירה בפולין (בפוגון שצ'צ'ין) ובליגה הבכירה בשוייץ (באראו) לפני שהצטרף להפועל אשדוד. הוא בנה לעצמו שם ומעמד נהדר בכדוריד הישראלי. יש שמחשיבים אותו לשוער הזר הטוב בכל הזמנים כאן.

"אני מאוד נהנה באשדוד, וגם ההישגים האישיים שלי שייכים למועדון. אני גאה בהם. אני גאה שעשינו היסטוריה, אבל למען האמת אני מסתכל כל הזמן קדימה - לייצר תוצאות והישגים חדשים. הרגשתי טוב בכל הקבוצות שבהן שיחקתי, אבל כאן זה בהחלט מיוחד. יש אנשים מדהימים, קבוצה נהדרת, זו המשפחה שלי. זו התקופה הטובה ביותר בקריירה שלי".

אם נחזור אחורה, לפרוץ משבר הקורונה והתמודדות במהלכה. איך זה נראה היום בעיניך?

"קודם כל, הליגה נעצרה בעיתוי די מסתכל עבורנו. ממש לפני גמר גביע המדינה לו ציפינו מאוד. זו הייתה תקופה שהצלחנו לחזור לפוקוס שלנו, כדי להרים את עצמנו מהנפילה שהגיעה בסיבוב השני אחרי זה הראשון המצוין. התחושה הייתה שאנחנו מרימים את עצמנו לקראת גמר הגביע ומשחקי הפליאוף, אבל זה קרה. זה מבאס, אבל המשכתי.

"חזרתי לסרביה ולמען האמת אני לא יודע מה עוד לחשוב. יש שאומרים ככה, יש שאומרים אחרת. כל יום מדברים על הוראות חדשות. כן, צריכים לכבד את ההוראות. בתחושה שלי בסרביה הקורונה התחברה יותר מדי לעניינים פוליטיים. בסרביה יש הרבה אנשים שמתו, יותר מאשר בישראל. כאן, המצב לדעתי יותר טוב. מורגש שמכבדים כאן יותר עניין של חבישת מסכות למשל, שמירה על מרחק. כמו כולם אני מקווה שזה כבר יהיה מאחורינו, ואם לא - שנלמד לחיות עם זה וננהל חיים נורמלים, בלי כל הלחץ מסביב. אני מאחל את זה לכולם, ומייחל שהליגה תוכל לחזור ואולי בהמשך גם נוכל לשחק מול קהל, וללא פחד".

לסיום, אתה היית הקשר שסייע לאדיר כהן לצאת לשחק בשוייץ. אתה בוודאי גם עוקב אחריו, איך נראה בעיניך התהליך שהוא עובר?

"כן, הספורט דירקטור בקבוצה שלו הוא סרבי, ואנחנו מכירים. הגישה שלהם היא לחפש שחקנים צעירים מוכשרים ולקדם אותם. מקצועית, אדיר הוא שחקן מאוד מוכשר ובחור נהדר. הוא כמו אח קטן עבורי. פה, באשדוד, הוא תמיד היה איתי. תמיד דאג לי, ושמחתי לעזור לו לצאת לשחק בחוץ. אני כמובן עוקב אחריו. אנחנו מדברים כמעט כל יום, לעיתים יותר מאשר עם המשפחה. הוא מתפתח טוב. המשבר של הקורונה עצר אותו במומנטום טוב, אבל הוא צריך להמשיך בדיוק באותו קו - לעבוד קשה, להיות ממוקד, ואני מאמין בו מאוד שיעשה בהמשך את קפיצת המדרגה".

 

סטויקוביץ' עוצר את סטויקוביץ', בגמר פליאוף 2019. צילום הדר ואן קולא
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn