איגוד הכדוריד
כשצייטלר פגש את גרא
אראל צייטלר וגיא גרא שיחקו יחד בפרויקט נבחרת הנוער בגרמניה. הם חלק מנבחרת העתודה, שמתכוננת לאליפות אירופה עד גיל 20. הם גם אחים של, ובכלל חברים טובים, והם ישחקו יחד בעונה הקרובה בא.כ נס ציונה. יש להם אפילו עמדה משותפת, מקשר (צייטלר הוא גם מרכז, וגרא גם פינה), והם אפילו בדיוק באותו גובה 1.83 מ' ואותו גיל - 19.
 
עד כאן, כמה נקודות חביבות שמשיקות לסיפור, ואם נסובב את הראש לאחור - אפשר להיזכר גם ביריבות נהדרת שהייתה ביניהם בגמר גביע המדינה לנוער לפני שנתיים, בו מכבי ראשל"צ ניצחה את א.כ נס ציונה, במשחק נהדר של השניים - כאשר צייטלר כבש מצד אחד 21 שערים! עבור הטייגרים מנס ציונה, וגרא כבש מהעבר השני 11 שערים כולל שער שיוויון דרמטי שהוביל להארכה ובסופו של דבר להנפת הגביע של מכבי ראשל"צ.

"לא שוכחים משחק כזה. מבחינת הבקעה זה שיא הקריירה, אבל זה גם מתסכל כי המשחק היה בידיים שלנו והפסדנו בסופו של דבר על שער בהארכה", מדגיש צייטלר, וגרא מוסיף: "זה היה משחק מיוחד, ומאוד מפתיע. היינו פייבורטים מוחלטים, ונס ציונה לא הייתה אמורה לדגדג אותנו. איכשהו, הגענו להארכה אחרי שהשוויתי עשר שנים לסיום. היה מאוד קשה לנצח אותם, ואראל נתן משחק מושלם, אבל בסוף זה לא הספיק להם".
 
כאמור, כל הנקודות הללו הובילו גם לריאיון משותף.
 
אתם בסגל נבחרת העתודה, שעושה את ההכנות שלה לאליפות אירופה. ספרו קצת על ההתמודדות, על התקופה המאתגרת כיום, ועד כמה תורמת גם העבודה שיש בנבחרת הזו 3 ליגיונרים? 
 
צייטלר: "כרגע אנחנו מתאמנים 4 פעמים בשבוע, וכמה שאפשר במגבלות הקורונה. זה לא ממש אותו הדבר בלי מגע, אבל זה מה שיש כרגע. בקרוב אמורים למנות מאמן חדש. אנחנו מעצימים את עצמנו מבחינה מנטלית, וכמובן שיש ציפיות לקראת האליפות שתהיה בינואר. מאוד התבאסנו שדחו את האליפות, אבל כולנו מקווים להגיע אליה בסופו של דבר ולהראות שהעבודה הקשה בפרויקט של מחזורים 2000 ו-2001 תוכיח את עצמה. ב"ה, שנוכל לעשות גם עוד צעד ולהגיע לאליפות העולם עד גיל 21. מבחינת הליגיונרים, יואב למברוזו, דניאל מוסינדי ויונתן דיין - התאמנו יחד תקופה של כחודש וחצי והיה ממש תענוג לחוות את הרמה שלהם. כיף לראות כמה מקצוענות ורצינות הם מוסיפים לנבחרת. אני מנסה ללמוד מהם. עבדתי למשל המון עם יונתן, ניסיתי ללמוד מסגנון הזריקה של יואב, וגם התייעצתי איתם. הם ממש תרמו לכולם".
 
גרא: "אני מאוד נהנה בנבחרת, ויש אווירה מאוד טובה. זה מאוד מאתגר להתאמן בתקופה הזו, וזה הדבר שמציל אותנו כדי לשמור על שפיות ובכלל להתכונן לעונה הבאה. בלי אימונים היינו משתגעים. הציפיות שלי כמובן הן להיכלל בסגל הסופי, לתת את המקסימום באליפות ולשאוף הכי גבוה שאפשר, ואפשר. עכשיו הליגיונרים חזרו לקבוצות שלהם, אבל הם לגמרי חלק מאיתנו ואנחנו מדברים על בסיס יומיומי. שמחתי על כל דקה שהם התאמנו איתנו, כי הם הביאו אלמנטים שעוזרים לכולנו להשתפר. לקחתי מיונתן את ההצלבות שהוא עושה, והוא מבין את המשחק ברמה גבוהה. מיואב לקחתי את הזריקות. מדניאל את התנועה בלי כדור. רואים שהם עשו התקדמות יפה, והם מודל לחיקוי".
 

גרא מימין וצייטלר. מהכישרונות העולים שנראה בעונה הקרובה. צילומים: עמית ריינסברג

 
במה פרויקט נבחרת הנוער קידם אתכם?
 
צייטלר: "הוא קידם אותי מאוד מבחינת המנהיגות, כי שימשתי כקפטן וזה תהליך שלם שאנחנו חיים במהלך הפרויקט בחו"ל. הפרויקט היה מאוד מאתגר ומהנה. מבחינת הכדוריד, הרגשתי תהליך התקדמות מטורף. התמודדות מול כוח פיזי שלא פגשתי לפני כן בארץ, במיוחד שכולנו באנו מהנוער. התקדמות בהבנת המשחק, בהיכרות עם אופי וסגנון שונה של כדוריד. התמודדות עם כישלונות והפסדים, כאשר לא קל להרים את החבר'ה. העמדנו את עצמנו ועמדנו באתגרים, ומקצועית זה בעיני פרויקט מוצלח שתורם ומאוד חיוני להתפתחות הכדוריד".
 
גרא: "לי הוא תרם לתפיסה אחרת - מדגשים כלפי התזונה למשל, ואורח חיים יותר בריא. הבנה של חשיבות הבנייה פיזית. כמובן גם מנטלית. זה תרם לנו לניסיון הבינלאומי. להכיר סגנונות משחק, וזה גם ביגר אותנו שחיינו מחוץ לבית. אני מרגיש שהשתפרתי כשחקן, ושיפרתי גם את היכולות האתלטיות".
 
אחרי שחזרתם מהפרויקט בגרמניה, השתלבתם בליגת העל. אראל אתה בנס ציונה. גיא - אתה בכרטיס כפול בקרית אונו, וגם במכבי ת"א בלאומית. איך זה הרגיש לשחק ברמת בוגרים?
 
גרא: "הייתי במכבי ראשל"צ לפני הפרויקט, אבל זה היה למשחק אחד - ופתאום בקרית אונו זה הרגיש שונה. אתה משחק עם שחקנים שמשחקים עבור הפרנסה והניצחונות שלהם. ההתייחסות של המאמן היא אחרת מאשר בנוער. לא היו לנו הרבה משחקים בגלל הקורונה, אבל אני מרגיש שהשתלבתי גם חברתית עם חבר'ה שהרבה יותר מבוגרים ממני. מבחינה פיזית זה טיפה יותר קשה, אבל אני עובד על זה ומתחזק. אני מקווה ומאמין שאפתח מספיק יכולות להתחרות ברמות הכי גבוהות. אני מגיע עכשיו לנס ציונה, והציפיות שלי הן להילחם על המקום שלי, להתפתח וכמובן שאני רוצה שיראו אותי יותר רק מהמקשר המחליף בקרית אונו, או יותר מהאח של עומר וטל גרא. אני רוצה שיראו אותי בתור עצמי, ומשוכנע שיש לי מה להראות".
 
צייטלר: "אחרי הפרויקט בגרמניה חזרתי רעב מאוד לנס ציונה. היה לי מאוד חשוב להוכיח ולתפוס את מקומי בקבוצה. הצוות המקצועי ראה מהר מאוד מאמנים למה אני שואף, ואני שמח שניתנה לי ההזדמנות. לצערנו זו הייתה תקופה מאוד קצרה של משחקים, אבל לשמחתי הראיתי בהם מה אני שווה. אני מאוד מצפה לעונה החדשה. אני מודע לזה שאני הולך לתפוס עמדה ומקום מאוד רציני. אני עובד מאוד קשה כדי להגיע מוכן, ובכלל מצפה להכיר את החברים החדשים לקבוצה - בטח את גיא, שאנחנו חברים טובים. אני מקווה שלמרות כל הקשיים של תקופת הקורונה נצליח לעמוד במטרות ולהגיע למקום טוב".
 

מימין - עומר, טל וגיא גרא. צילום: חן קלדרון
 
גיא - אתה הספקת לטעום מעט איך זה לשחק עם האחים שלך. אראל, אתה תשתף פעולה עם אחיך שלומי. איך זה מרגיש?
 
גרא: "עם עומר הספקתי לשחק למשך שתי דקות במכבי ראשל"צ, במשחק שפגשנו את את טל ששיחק אז ברמה"ש. האחים שלי הם מודל לחיקוי עבורי. עומר הוא שחקן בין הטובים בליגה, והדבר היחיד שעצר אותו קצת זה פציעה קלה. אני מאוד מעריך אותו, כי לצד יכולת ברמה גבוהה הוא ידע להתמיד ולסיים תואר כמהנדס בניין, וזה לגמרי לא קל. לגבי טל, לו היה חוסר מזל עם פציעה יותר מורכבת, אבל הוא עשה דברים יפים וגם הוא ראוי להערכה ולמד במקביל הנדסאי בניין. אני מאוד מעריך את העצות וההכוונה שלהם. הם גורמים לי להסתכל על דברים בצורה יותר נכונה מהניסיון שצברו, והם עבורי מנטורים".

 
צייטלר: "לשחק עם אחי זה דבר מאתגר ומדהים, אבל צריך להפריד בין הבית לאימון. באימון הוא הרבה יותר מאחי. יש לו 'סיי' מאוד חזק בקבוצה, אז בטח שאין לי אפשרות לענות לו כמו בבית, להתווכח או להעיר. אני בסה"כ אחד השחקנים הצעירים, שצריכים להוכיח את עצמם.  הוא מאוד מדרבן אותי להצליח. אם אני לוקח זריקה לא נכונה, הוא מעיר אבל גם יודע להרים אותי. זה מאוד מחבר בינינו כאחים, כי בסופו של דבר אנחנו חיים את הכדוריד גם בבית ומדברים על זה בלי הספקה, איך אפשר לשפר, איך היה האימון. זה מדרבן אותנו, ועבורי שלומי הוא כמו מנוע שני. זה חיזק את הקשר בינינו ואני מעריך אותו מאוד כשחקן".
 

שלומי ואראל צייטלר. צילום: פרטי
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn