איגוד הכדוריד
"הלוואי שנוכל ונצליח להביא את היורו לישראל"
באיגוד הכדוריד מנסים לקדם את האפשרות לארח בישראל את אליפות אירופה לנבחרות עתודה בחודש ינואר, בעקבות הודעת איטליה ואוסטריה מסוף השבוע שלא יארחו את היורו עד גיל 20. באיגוד כבר הכינו תוכנית ראשונית, בהתאם לדרישות האיגוד האירופי, הכוללת מודל ארגוני, עלויות והכנסות משוערות, והמטרה כעת היא לרתום גופים מובילים - בהם משרד התרבות והספורט, המועצה להסדר ההימורים, משרד התיירות ורשויות מקומיות כדי לאפשר קיום אירוע בסדר גודל המצריך תמיכה כלכלית.
 
באיגוד שלחו אמש מכתב לגופים: "איגוד הכדוריד מעוניין להגיש בקשה לאירוח אליפות אירופה לנבחרות עתודה. אנו מנסים להרים את הככפה ולהביא טורניר יוקרתי זה לישראל, שאמור להתקיים ב-7-17 בינואר. כדי לקיים טורניר שכזה האיגוד נדרש לעזרת ותמיכת משרד התרבות והספורט, לאור היקפי העלויות ובעיקר כדי להעמיד אירוע ראוי ומכובד. אנו תקווה שמשרד התרבות והספורט יתמוך באירוח הטורניר. איגוד הכדוריד מעוניין להגיש את בקשת האירוח בידיעה שאם הבקשה תאושר ע"י דירקטוריון האיגוד האירופי - האיגוד אכן יקיים את האירוע ולא יאלץ לסגת מבקשתו לאור העלויות הצפויות והיכולות הפיננסיות המועטות של האיגוד, שכן ביטול אירוח לאחר אירוח הבקשה יגרור קנס כבד ביותר לאיגוד הכדוריד".

 


 
האיגוד האירופי הבהיר כי התוכנית לאירוח האליפות צריכה להיות מוגשת עד יום חמישי, שכן בשישי תתקיים ישיבת דירקטוריון שבה תיקבע המארחת. ב-EHF הבהירו, שאיגוד אשר יזכה באירוח ויחזור בו - ייקנס ב-150 אלף יורו. מלבד היתכנות כלכלית, באיגוד האירופי דורשים סטנדרטים שונים, בהם העמדת תקני אולמות בני 1000 מקומות לפחות, עם שני יציעים מרכזיים, והיכל למשחקי הגמר של לפחות 2000 מקומות, כולל כמות של חדרי ספח ו-4 חדרי הלבשה - מה שמקטין את האפשרויות באולמות הניגישים לכדוריד בארץ. למרות זאת ייתכן שבאיגוד האירופי יהיו מוכנים להתגמש, ואולמות שנבדקים הם היכל קבוצת שלמה בת"א, ברעננה ובית מכבי ראשל"צ.
 
מ"מ יו"ר איגוד הכדוריד, אבי כחלון: "נשמח אם נצליח לארח את אליפות אירופה בישראל, ואנחנו פונים לכל הגורמים וקוראים להם להתגייס לעניין. מעבר ליוקרה, לחוויה, זה יכול לשפר משמעותית את הסיכוי של נבחרת העתודה גם להעפיל לאליפות העולם ולקדם את דור הצעירים המוכשר שלנו. אם נזכה באירוח, זה כמובן מחייב אותנו להתארגנות מקצועית ומקצוענית על פי סטנדרטים אירופים. אני מקווה שמשרדי התרבות והספורט, התיירות, המועצה להסדר ההימורים, עיריית תל אביב יצטרפו ויהיו שותפים בפרויקט. אני קורא לכל גורם שיכול לעזור לנו להתגייס להרים את הפרויקט, בתקווה כמובן שהאיגוד האירופי יאשר את קיום המשחקים בישראל ושיתאפשר בכלל לקיים אליפות כזו בתקופה לא פשוטה סביב הקורונה".
 
מנכ"ל הוועד האולימפי גילי לוסטיג התייחס גם כן: "הוועד האולימפי בישראל מברך את איגוד הכדוריד על היוזמה לארח את אליפות אירופה לנבחרות העתודה, בהשתתפות 16 נבחרות. אין ספק שאירוח טורניר בסדר גודל כזה בהשתתפות של כל דור העתיד המוביל של הכדוריד האירופאי - יתרום משמעותית לקידום הענף ולמודעות הציבורית סביבו. יש לנו נבחרת עתודה טובה וזו תהיה עבור שחקנים רבים הזדמנות מעולה להוכיח את עצמם  ולהגיע לשלבים הגבוהים של התחרות".

 

למברוזו ודיין במשחקי הכנה של נבחרת העתודה בשנה האחרונה. צילום באדיבות מריו מוריירה


 
כאמור, אליפות אירופה עד גיל 20 הייתה אמורה להתקיים למעשה כבר בחודש הבא (יולי) באיטליה ובאוסטריה. היא נדחתה כמובן בשל משבר הקורונה, אבל ביום רביעי הודיעו המארגנים כי אין ביכולתם לעמוד באירוח המשחקים, גם בשל הקושי במעבר בין המדינות.
 
באליפות ישתתפו 16 נבחרות, כולל נבחרת העתודה של ישראל, שתציג שנתון מוכשר מאוד בראשותם של 3 ליגיונרים - יואב למברוזו (לימוז' הצרפתית), דניאל מוסינדי (ארלנגן הגרמנית) ויונתן דיין (רימפאר הגרמנית). בשלב זה הובהר, ש-13 כרטיסים יוענקו לאליפות העולם עד גיל 21 (בהמשך ייקבע אם כולם יוענקו על פי הדירוג באליפות אירופה).
 
בהגרלת המשחקים נקבע כי נבחרת ישראל תשחק בבית ד' יחד עם נבחרות דנמרק, גרמניה והונגריה - ללא ספק בית אטרקטיבי אבל קשה מאוד. בבית א' - ישתתפו איסלנד, סרביה, נורבגיה ואוסטריה. בבית ב' - שבדיה, צרפת, פורטוגל ורוסיה. ובבית ג' - קרואטיה, ספרד, סלובניה ואיטליה. צריכים לקחת בחשבון שאיטליה ואוסטריה זכו מבחינתן לשיבוץ נוח יותר, שכן כמארחות הן יכלו לבחור את הבית אליו הן ישובצו - דבר שמעניין לעקוב האם ישתנה בעקבות המצב החדש של אירוח האליפות והוויתור שלהן.
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn