איגוד הכדוריד
המופע של קספר חוזר
צילומים באדיבות ובאישור המאמן ביליץ'

קספר ביליץ' חוזר אחרי כ-15 שנים לכדוריד הישראלי, כמאמנה של מכבי דימונה. הקרואטי בן ה-54 מחליף את בן ארצו דאמיר אקליץ', ולדבריו בריאיון שהתנהל בחלקו בעברית כמעט שוטפת הוא מדגיש: "אני מתרגש לחזור לכדוריד הישראלי. זו תחושה מצוינת, התגעגעתי מאוד לישראל".

ביליץ' הדריך בין 1998 ל-2005 את מכבי קרית מוצקין, הפועל ראשל"צ, מ.כ חולון וא.ס רמה"ש. במקביל, הוא הדריך בנבחרות הצעירות של ישראל, ואף עבד תקופה מסוימת לצידו של שלמה הופמן בנבחרת הבוגרת.

"האמת היא שכבר היו לי כרטיסים לארה"ב והתכנון היה להגיע לשם אחרי הקורונה, אבל ברגע שקיבלתי את ההצעה מדימונה לא היססתי. שמחתי מאוד. זה אתגר חדש ומעניין עבורי, ואני אעשה הכל כדי להצליח מחדש בישראל".


 

הופתעת לקבל את הפנייה מדימונה?

"האמת שכן. אימנתי את יאיר סיגרון בחולון, ועכשיו האח שלו, אלי, שהוא היו"ר של דימונה פונה אלי. הבנתי שהוא קיבל עלי כמה המלצות, וזו סגירת מעגל יפה. מבחינת העיתוי, זה היה קצת מפתיע כי התכנון היה לצאת לארה"ב. כשהגיעה ההצעה, זה הרגיש לי מאוד מאוד מעניין לשוב לישראל דווקא בנקודת הזמן הזו בחיי. אני בן 54, ואני מרגיש בגיל הכי טוב, ולקחתי לדעתי החלטה טובה. מאז קיבלתי הרבה טלפונים מאנשים מישראל, חלקם מהכדוריד וחלקם כאלו שהכרתי בארץ. הם בירכו בחמימות, העלו זיכרונות וגעגועים, וזה גרם לי להרגיש מאוד טוב. בשלב זה אני מגיע לעונה אחת. לגבי דימונה, לא יכול להיות גרוע יותר מהיכן שהקבוצה סיימה בעונה האחרונה, כך שמצפה לי אתגר להוביל אותה למקום טוב יותר".

מה אתה יודע על דימונה, מה הציפיות שלך? שוחחת עם בן ארצך דאמיר אקליץ', שאימן את דימונה?

"לא שוחחתי עם דאמיר, ואני לא מכיר אותו אישית, ואני לומד את הדברים. הציפיות הן כמובן להוביל את הקבוצה צעד קדימה. אני רוצה ללמד את השחקנים לשחק כדוריד פונקציונלי, שגם יהיה מנצח. לקדם אותם, אבל גם להשיג איתם נקודות. כולם חושבים שהם יודעים לשחק כדוריד, אבל אנחנו צריכים למצוא דרך נכונה כדי שננצח בשתי הזירות".

מה עשית כל השנים האלו מאז שעזבת ב-2005?

"עבדתי בקרואטיה, במועדונים מהליגה הבכירה בסמוך לזאגרב שם אני מתגורר. בהמשך, יצאתי לגרמניה – עבדתי שם בליגה השלישית. חזרתי לקרואטיה, והדרכתי קבוצת נשים מהליגה הבכירה, ועבדתי עם קבוצות ילדים ועם פרויקט של 'ספורט אנליטיק', כמו שחן פומרנץ מקדם בארץ. בהשכלה שלי אני גם מאמן כושר, כך שעבדתי עם צעירים מוכשרים, כולל באימונים אישיים, בכדוריד ובטניס".

 

ביליץ' ב-2001 עם שחקני הנבחרת הצעירה של ישראל. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ביליץ'

נחזור שוב לדימונה. יש לך התנסות מהקדנציה הקודמת באימון של קבוצה מהפריפריה (מוצקין). איך אתה הופך את דימונה למועדון בעל ערך גבוה של כדוריד שיוכל גם לרכז סביבו שחקנים ושחקניות צעירים מהאיזור?

"כשבאתי למוצקין, בימים ההם, רוב השחקנים היו מקומיים, כולל מהקריות, והיה מגוון טוב של שחקנים – ממוצקין, קרית ביאליק, קרית אתא, ולמעשה מכל הצפון לחיפה. אם לוקחים את ההקבלה, אז איזור דימונה-באר שבע אמור להיות המוקד. אבל כדי שאנחנו נהיה המוקד ובית ספר טוב שצעירים וצעירות ירצו להגיע אליו ולהתפתח – אנחנו צריכים לעבוד נכון ולאורך זמן. אני משוכנע שזה אפשרי שצעירים שרוצים להשתלב בספורט יגלו התעניינות. אני יודע שיש גם קהילות בדימונה, ומחוצה לה – שננסה להגיע אליהם. זה יהיה אתגר עבורי, והאמת שתמיד הייתי מאמן שחיפש אתגרים מהסוג הזה – פעם בליגות בכירות, פעם בליגות עם צעירים, עבדתי ועברתי בכל הרמות. אני בהחלט אוהב את הרעיון לאמן קבוצה בפריפרייה, עם כל הקשיים האובייקטיבים ומצד שני עם לא מעט יתרונות".

אתה תתמקד רק באימון קבוצת הבוגרים, או שמצפה לך משימות נוספות במועדון? וכמובן – אחרי שבוצעו כבר מספר החתמות – איך אתה מתכוון להשלים את הסגל של הקבוצה הבוגרת.
"אני אעבוד כמובן עם הבוגרת, ואהיה סוג של מנטור לצד המאמנים במחלקה הצעירה. אני אלווה את כל הפירמידה, אכווין את המאמנים, כולל בבתי הספר, כדי שנוכל להתפתח ולפתח שחקנים צעירים לשנים הבאות. לגבי השאלה הנוספת, אני לא בעל הבית במכבי דימונה. יש בעל בית, והוא יודע את התקציב. יש שחקנים שחתומים, ואנחנו מוצאים שפה משותפת כדי להשלים נכון את התוכניות. אני רואה עכשיו הרבה וידיאו, שומע דעות ורעיונות, ונדע אם אנחנו זקוקים לשוער זר, או למקשר, ולכל עמדה אחרת. זו המשימה שלנו, ואני מאמין שנמצא שחקנים נכונים, בכל זאת אנחנו לא מחפשים שחקנים מהצ'מפיונס ליג. אחרי שהסגל יהיה מושלם, ואני אגיע לכאן לקראת אוגוסט – נצטרך לעשות את הדברים נכון, להשיג את הניצחונות ועם האוכל גדל התיאבון".

לסיום, חייב לציין שדי מרשים שזכרת לדבר עברית, אחרי 15 שנים שלא היית כאן. נאחל לך, ברוך השב ובהצלחה.

"תודה רבה, שמרתי לאורך השנים קשר עם חברים מהכדוריד, וכאמור מחוצה לו. אני תמיד מנסה לדבר עברית, וישראל עבורי זה סוג של בית. חוויתי כאן ימים יפים. שאני מסתכל על 7 השנים שהייתי כאן, הדרכתי המון שחקנים, ב-4 המועדונים שעבדתי, במחלקות הנוער, בנבחרות הצעירות וגם בבוגרת של ישראל. הייתי עם העתודה יחד עם הופמן באליפות העולם עד גיל 21 שנערכה בהונגריה, וסיימנו מקום 10. אני שמח על ההזדמנות לחזור לישראל, ואני מניח שגם העברית תהיה יותר שוטפת".

 

ביליץ', בשנים האחרונות הוא עבד בליגה השלישית בגרמניה, והדריך קבוצות נשים בקרואטיה ופיתח שחקנים צעירים
 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn