איגוד הכדוריד
"הציפייה לעשות את הפריצה ולהתקדם לבונדסליגה"
צילום: הדר ואן קולא

אדיר כהן ישתתף באימונים הקרובים של נבחרת ישראל שתחזור מחר לפעילות, אבל הוא אמור לחזור עד סוף החודש לשוייץ, שם קבוצתו וינטרתור, סגנית האלופה המקומית, תחדש כבר בפתיחת יוני אימונים - לקראת העונה הבאה. המקשר (21, 1.97 מ') שהיה שותף לפני שנה לזכייה ההיסטורית באליפות עם הפועל אשדוד, ונבחר לשחקן המצטיין בליגת ווינר, מסכם את עונתו הראשונה במועדון שאיתו היה פסע מההעפלה לשלב הבתים בגביע ה-EHF (כבש 18 שערים במפעל האירופי, בנוסף ל-66 שערים שכבש בליגה השוייצרית שנעצרה בעקבות משבר הקורונה).

"שנה כזו אי אפשר להגדיר כמצוינת, אבל זו בהחלט שנה טובה עבורי. אני מרגיש שעשיתי בה התקדמות, שהשתלבתי, שהוכחתי את עצמי בדקות שזכיתי בהן, ובגדול עמדתי בציפיות של הצוות המקצועי", מדגיש כהן. "לצערי, העונה נגמרה בגלל הקורונה, אבל המבט הוא כבר קדימה - לעבר העונה השנייה ששם הציפייה שלי וכמובן של המועדון הוא שאמשיך מאיפה שהפסקתי. העונה עמדתי על לפחות 20 דקות במשחק, ובחלק שיחקתי כמעט משחקים מלאים. אני מאמין שאקבל יותר דקות, שאהיה שחקן יותר מוביל ומשמעותי. זה גם מה שהמאמנים הבהירו שהם מצפים ממני, אחרי שבתחילת העונה הזו ראו בי בעיקר כפוטנציאל
. קשה לדעת מתי בדיוק העונה הבאה תתחיל, אבל אני מאמין שבגלל שאנחנו פותחים מוקדם מבחינת אימונים - אנחנו נחזיר לעצמנו את הכושר הפיזי וכושר המשחק ונגיע בשיא לפתיחת העונה הבאה".

 

ההייליט שמסכם את העונה הראשונה של אדיר כהן בשוייץ. ערך: שלום כהן


מה אתה לוקח מהעונה זו, מבחינת הלמידה והשיפור שלך?

"למדתי הרבה דברים חדשים, בעיקר אלמנטים קטנים איך להיכנס נכון למשחק. איך לשפר את המסירה, ובכלל ראיית המשחק והתנועה ללא כדור. כמעט בכל תחילת שבוע, היה אימון-שניים שהיו מתרכזים בו בעבודה אישית עם שחקנים. הצמידו לי הרבה פעמים את העוזר מאמן, שהיה בעצמו שחקן עבר והוא הכווין אותי יותר ברמה של קבלת החלטות, שלדעתי היא הרבה יותר בוגרת אצלי היום. כל מיני טיפים קטנים - למשל קבלת הכדור תוך כדי תנועה, כל התזוזה ללא הכדור, הגברת מהירות בכניסה לזריקה. הוא לימד אותי הרבה דברים שאני יכול להעזר והכי חשוב מתאימים לי באופן אישי. זה חשוב לכל שחקן". 

איך ההתרשמות שלך מהליגה השוייצרית?

"זו ליגה יחסית מצומצמת עם עשר קבוצות, ו-3 סיבובי משחקים ואחריהם פליאוף. זו ליגה איכותית, לא ברמה של הבונדסליגה בגרמניה, אבל יש פה כמה קבוצות טובות ובעלות מסורת, ועם תקציבים גדולים - כמו שפהאוזן, וואקר ת'ון וברן. אנחנו למשל עם תקציב נמוך מהם, אבל שמרנו על המקום השני. הרמה גם בתחתית היא די בסדר. זה לא כדוריד פיזי מדי, אבל הוא מאוד טקטי ומצריך זמן להתרגל אליו. זו ליגה שמאוד מתאימה לשחקנים צעירים שרוצים להשתפר, בגלל הדרישות והמשמעת הטקטית. הם מקפידים פה מאוד על שיטת משחק. אין כזה דבר שיבוא שחקן ויעשה מה שהוא רוצה על המגרש. זו ליגה שהיא מקפצה מצוינת לרמות היותר גבוהות, כמו בגרמניה, או צרפת למשל".

אז מה זה אומר עליך, כשנותרו לך עוד שנתיים בחוזה ואני מניח שהמטרה שלך לעשות את המעבר בעוד כשנה?


"הציפייה היא לעשות השנה את הפריצה ולאחר מכן מעבר. העונה הראשונה התרכזה בלהכיר את הכדוריד בשוייץ, להשתלב, ועכשיו זה הזמן להתחיל ליישם את הדברים שבהם השתפרתי. מקווה שבעוד שנה, ואם לא במהלך העונה השלישית אוכל להגיע לרמת בונדסליגה בגרמניה. זה מועדון שהוא מהווה מקפצה מצוינת לרמות היותר גבוהות. בכלל, הרבה אנשי מקצוע מהבונדסליגה עוקבים אחרי הליגה השוייצרית, בגלל האלמנט שפה מלמדים את הכדוריד והשיטה כמו שצריך. מאצלנו יצא העונה שחקן לפלנסבורג. יש שחקן שבדיוק חוזר ממלסנגן. לפני יצאו עוד שחקנים למועדונים וליגות מתקדמות בארצות אחרות. אני מאוד אוהב את המקום, והמועדון שבו אני נמצא. מאוד נוח לגור כאן, ושוייץ זו שוייץ מבחינת הנופים, הסדר.התחברתי לתרבות ולאנשים. אני מאוד מחויב כלפי ההצלחה של המועדון, ובהחלט מקווה שתגיע גם ההזדמנות שלי".

אשמח לשמוע את ההתייחסות שלך לתופעת הליגיונרים, ואוסיף - שיש ההערכות שייצא עוד הקיץ לפחות שחקן-שניים, ואפילו שמעתי על הכיוון של שוייץ בהקשר של שחקנים כמו יהב שמיר ותומר בודנהיימר.


"אז מבחינת יציאת השחקנים לאירופה - זה משהו שהוא כמובן טוב. כל שחקן שבאמת רוצה להגשים ולהשיג משהו ממשי מהכדוריד, חייב לצאת ולנסות. בטח אם הוא רואה את עצמו רוצה להגיע לרמה של מקצוענות מלאה. לדעתי פחות חשוב הרמה, אלא לצאת, להתנסות ולהתקדם. במקרה של השחקנים שיצאו - אני גם חושב שהבחירות והמקומות שהם יצאו אליהם בגרמניה או בצרפת היו טובים ונכונים. לדעתי יותר קל לצאת היום, בגלל שהנבחרות הצעירות שלנו משחקות כמעט באופן קבוע באליפויות אירופה, בגלל הפרויקט של נבחרת הנוער שנערך בגרמניה, ובגלל שגם נבחרת ישראל הבוגרת נחשפת באירופה. אני שומע שיש המון עיניים של אנשי מקצוע באליפויות, ויש מעקב אחרי כישרונות. כל היציאה הזו שלנו תשרת לדעתי גם עוד שחקנים, כי הכדוריד הישראלי מתחיל לקבל לגיטימיות באירופה.

"לגבי השאלה שלך, במועדון שלי חיפשו שוער, ועניינתי אותם ביהב שמיר. הוא היה אמור להגיע במהלך העונה לדעתי להתרשמות. אני יודע שהם עשו את המחקר שלהם עליו. אני המלצתי מאוד, ואני לא יודע איפה זה בדיוק עומד עכשיו. תומר בודנהיימר מחזיק באזרחות שוייצרית, כך שאני מאמין שיהיה לו יותר קל לצאת. הבנתי שיש לו גם סוכן שמחפש לו קבוצה. הלוואי שהם ועוד שחקנים יצליחו לעשות את הצעד הזה".

עד כמה המגמה הזאת תהיה משמעותית עבור העתיד של נבחרת ישראל?


"לדעתי, מאוד, בעיקר בגלל שהנבחרת שלנו היא מאוד צעירה. בראיה של כמה שנים קדימה, עם היכולות שישתפרו אצל הליגיונרים והניסיון שייצבר, זה ייתן פוש גדול. היה מאוד מאכזב שדווקא עכשיו ביטלו לנו את הפליאוף במוקדמות אליפות העולם. לקח הרבה שנים לעשות את הצעד הזה, וכולם האמינו שאפשר להתמודד ולעבור את לטביה, ואני גם משוכנע שהיינו נותנים פייט אמיתי לפורטוגל. זה מבאס שכל מה שעבדנו עליו הלך לפח ברגע של החלטה, אבל המבט קדימה. יש פה כמו שציינתי סגל צעיר ומאוד מוכשר. אני משוכנע שעוד יהיו לנו הזדמנויות בעתיד להעפיל לאליפויות".
 

"אני מאוד מחויב כלפי ההצלחה של המועדון, ובהחלט מקווה שתגיע גם ההזדמנות שלי".
אדיר כהן. צילום מסך מתוך אתר וינטרתור


 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn