YouTube   Twitter   FACEBOOK
 
 
   
 
?????? ??? ??????
 
 
 
 
 
 
נבחרת ישראל בכדוריד, תור הזהב
הצצה אל רישומיו של המנהל המיתולוגי, שמואל זילברמן, בשנים היפות ביותר של הנבחרת, בין 1978 ל-1985
 
     
  תאריך: 11/4/2009   |   ארכיון היסטוריה  
     
 

שמואל זילברמן היה מנהל נבחרת ישראל בכדוריד במשך 15 שנים, מה שהוא ועוד הרבה אחרים מגדירים כתור הזהב של הנבחרת הישראלית בעולם הכדוריד. לשמחתנו, זילברמן תיעד את 15 השנים בארכיון פרטי וכעת, נים לאחר מכן, יש לנו את ההזדמנות להציץ אליו.

הנה חלק לא קטן ממש שכתב זילברמן ובאחרונה החליט 'להוציא לאור', לקראת ערב ההוקרה החוב לכבוד איגור ביאליק, כדי שנוכל בכל הזדמנות להיזכר בהנאה בביצועי הנבחרת בתקופה ההיא:


השתתפות באירועים בין לאומיים

הבית האסיאתי

עד לשנת 1978 שובצה נבחרת ישראל בכדוריד לשחק את המשחקים הרשמיים של ההתאחדות הבין לאומית בבית האסיאתי או נגד נבחרות אירופאיות בשיטה של שני משחקים: משחק בית ומשחק חוץ. כך שיחקנו נגד נבחרת יפן, נבחרת מזרח גרמניה ונבחרת יוגוסלביה.

בשנת 1971 נבחרת ישראל השתתפה בטורניר קדם אולימפי ביפן נגד נבחרות יפן ודרום קוריאה. אלה היו המשחקים המוקדמים לאולימפיאדת מינכן שהתקיימה בשנת 1972. הנבחרת שיחקה במשך השנים האלה משחקים בינלאומיים רשמיים ספורים.


שנת 1978

בשנה זו חל מפנה חשוב בהתאחדות הבין לאומית לכדוריד שמושבה בשוויץ. הוחלט לחלק את המדינות בעולם בהן משחקים כדוריד לשלוש קטגוריות. במסגרת חלוקה זו, שובצה ישראל בקטגוריה הנמוכה ביותר בית .C

זו הייתה אחת התקופות היפות של נבחרת ישראל. במֶרץ רב התחלנו בהכנות למשחקים המיועדים: הנבחרת קיימה משחקי הכנה רבים, השתתפה במסעות משחקים לאירופה וכל זאת כדי להכיר מקרוב את הנבחרות היריבות וכדי לרכוש ניסיון רב ככל האפשר, לקראת משחקי האליפות הראשונה במתכונת החדשה - בהשתתפות 12 נבחרות. הנבחרת יצאה ל'מסעות'. כל נסיעה לחו"ל הייתה בגדר מסע שנמשך לעתים תכופות למעלה משלשה שבועות
(לא כמו היום שנוסעים לשחק בחו"ל וחוזרים כעבור ימים ספורים).

במסגרת משחקי ההכנה נסענו לפינלנד הרחוקה. ניצחנו את נבחרת פינלנד 22:20, את נבחרת אנגליה 7:20 ובמשחק נוסף הבסנו אותם 7:32.

ההכנות לאליפות התקיימו גם באמצעות משחקי ידידות רבים שהתקיימו בארץ. אחת הנבחרות הטובות בעולם בכל הזמנים הייתה נבחרת גרמניה, שהגיעה לישראל להתמודד עם הנבחרת. למרות ההפסד 23:16 למדנו היטב והבנו מה הפירוש ומה המשמעות לשחק נגד שחקנים גבוהים וחסונים. למדנו שיטות משחק חדשות והתנסינו במשחק נגד עוצמות שאותן לא הכרנו. המשחקים התקיימו בהיכל הספורט 'רוממה' בחיפה בנוכחות קהל רב של 3,000 צופים. שפטו: אפרים ברנדוויין ואבנר זינגר.


אליפות העולם הראשונה שלנו בדרג C, שוויץ, 26.10-19.11.1978

מסע מרתק שקדמו לו הכנות רבות וכך כתב ראש המשלחת מייטק קנטור, לקראת המסע: "למען השגת המטרה עלינו לעמול קשה ולנהוג באחריות אישית, עלינו לגייס את מלוא הלהט שהוא גורם חשוב בעת מבחן. עליכם לדעת שעיני ספורטאי ישראל נשואות אליכם בציפייה דרוכה, לא מצפה לכם מסע תענוגות. שכרכם יהיה ההישג המיוחל, תחושת הסיפוק על תרומתכם לקידום הספורט הישראלי. הכבוד שתזכו לו יהיה על היותכם מחוללי המפנה. למען מטרה מכובדת זו מצוּוֶה כל אחד מכם לעזור את כוחותיו הפיזיים והנפשיים ולהעלותם לדרגה עליונה בעת ההכרעה..." )מייטק היה איש חינוך דגול(.

כל שחקן בנבחרת שמע את הדברים והתייחס אליהם בכובד ראש.

בדרך לאליפות זו ולפני פתיחת המשחקים הרשמיים נסעה הנבחרת לגרמניה, שם התאכסנה בבית ספר לספורט, לשם הכנות אחרונות וקיום משחקי אימון.

ההכנות והרצינות נשאו פרי. הגענו לשוויץ שבה התקיימה האליפות, כאשר כולנו חדורי מוטיבציה והראנו לכל העולם כי ישראל נמצאת בגדול על מפת הכדוריד.


במשחק הראשון של הנבחרת שהתקיים ב-10 בנובמבר 1978 ישראל ניצחה את נבחרת פינלנד 11:22.

ראש הקבוצה היה שמעון אלברמן. הפינים, כמו כל הסקנדינביות, היו מופתעים מן הניצחון של הקבוצה שלנו, שהייתה קבוצה אנונימית בעולם הכדוריד ואנחנו

היינו בשמיים, מאושרים מהצלחתנו.


המשחק השני במסגרת האליפות היה נגד נבחרת אוסטריה. התאריך: 12
בנובמבר 1978, משחק מספר 63. המקום: שוויץ.

התוצאה: ישראל ניצחה 11:17.


ההפרש היה משכנע, אנחנו היינו בטירוף חושים ונבחרת אוסטריה נדהמה מכישורינו ומיכולתנו. כמובן שאחרי משחק כל כך משכנע התחילו מומחי הכדוריד להתעניין בנבחרת ישראל. נשאלנו על הספורט בישראל ועל

מעמד מקצוע הכדוריד בארץ. ברור שהאווירה הייתה נהדרת ומצב רוח הרקיע שחקים. המשחק הזה חולל מפנה רציני ביחס אל נבחרת ישראל. גם אנחנו הרגשנו שווים לאחרים ובעלי יכולות. הוזמנו למשחקים ולמחנות אימונים בהולנד ובאיי פארו, הוזמנו לטורניר באיטליה ועוד...

לאחר שני המשחקים האלה נבחרת ישראל דורגה במקום הראשון בבית המוקדם עם 4 נקודות.

לבית הגמר העפילו :

ישראל, פורטוגל, שוויץ, נורבגיה, איטליה ואוסטריה.


בית הגמר:

המשחק הראשון במסגרת בית הגמר )וה 64- של נבחרת ישראל בכל הזמנים(

היה נגד נבחרת פורטוגל שגם היא עלתה לבית הגמר. נבחרת ישראל ניצחה ניצחון מרשים במשחק זה.

התוצאה: 19:23, כשבמחצית התוצאה הייתה תיקו 12. תאריך המשחק: 14 בנובמבר 1978.


המשחק הבא באותה אליפות היה נגד נבחרת שוויץ, המדינה המארחת. נבחרת שוויץ הייתה אז הקבוצה החזקה באליפות, היו להם שחקני פינה מעולים. במיוחד זכור לי שחקן אדמוני העונה לשם ZULLIG

המשחק נערך בציריך באולם המרכזי של העיר בנוכחות 4000 צופים.

תאריך: 15 בנובמבר 1978.

במשחק זה הפסדנו בתוצאה 27:20.


נורווגיה ישראל :24-22

משחק מספר 66. תאריך:17 בנובמבר 1978.


בסיום המשחקים באליפות זו הנבחרת שיחקה גם נגד נבחרת איטליה שהסתיים בניצחון ברור שלנו בתוצאה 19:26. תאריך: 18 בנובמבר 1978. המשחק הזה קבע עבורנו את המקום השני והמכובד בסיום אליפות העולם.


דירוג סופי של המשחקים:

מקום ראשון: שווייץ

מקום שני: ישראל

מקום שלישי: נורבגיה

מקום רביעי: אוסטריה


במסע זה וגם במסע הבא ליווה את הנבחרת דר' גור בן ארי, שהיה חלק בלתי נפרד מהמשלחת. דר' בן ארי היה שחקן כדוריד מצטיין במכבי צפון
ת"א ובנבחרת ישראל.


סיכום הטורניר:

נבחרת ישראל סיימה את המשחקים במקום השני וזכתה במדליית הכסף כשבמקום הראשון דורגו השוויצרים. אין ספק שזה היה הישג מרשים שהקנה לנו את הזכות להשתתף באליפות העולם דרגה B. מלך השערים היה בני גוז שהבקיע 40 שערים, ממוצע של 6.6 שערים למשחק.

כמה מילים מדברי הסיכום של מאמן הנבחרת איגור ביאליק: "הצלחת הנבחרת זה לא עניין רגעי, זוהי תוצאה של עבודה קשה וממושכת שעמלנו בה במשך שנתיים עם שינוי בהרגלי האימון, בטיפוח תודעה של השקעה באימון וביכולת להבין תכסיסי משחק תוך כדי מאמצים פיזיים קשים, בחירת שחקנים מתאימים ויכולת ליצור יחידה מגובשת. לפנינו כבר המשימה הבאה בפברואר."


אליפות העולם דרג B, ספרד, 12.2-5.3.1979

המשחקים באליפות זו לא היו פשוטים. ישראל עלתה לשחק בבית B נגד מיטב הקבוצות בעולם, עם קבוצות בעלות מסורת של עשרות שנים ועם אלפי כדורידנים שמשחקים ומתאמנים. המשימה הפעם הייתה קשה וכך גם המאמצים שהושקעו, בדרך לספרד נבחרת ישראל נחתה בגרמניה וקיימה מחנה אימון באחד מבתי הספר לספורט במינכן ובסביבתה.


להלן תוצאות המשחקים שהתקיימו באליפות העולם:


צ'כסלובקיה ישראל 15:23

תאריך: 22 בפברואר 1979

משחקה ה 68- של ישראל.

מקום המשחק: מלגה, ספרד


איסלנד ישראל 21:21

תאריך: 23 בפברואר 1979

משחקה ה 69- של ישראל.

מקום המשחק: סביליה, ספרד, 1000 צופים.


במהלך האליפות, לאט לאט, הקבוצות הזרות למדו להכיר את הנבחרת, את השחקנים ואת הטקטיקה שלנו. כתוצאה מכך המשחקים נעשו יותר קשים, האולמות היו מלאים והמתח היה רב.


אוסטריה ישראל 18:22

תאריך: 26 לפברואר 1979

משחקה ה- 70 של ישראל.


ישראל צרפת 25:22

תאריך: 28 בפברואר 1979

משחקה ה 71- של ישראל.

מקום המשחק: קרטגנה, ספרד


ישראל נורווגיה 24:24

תאריך: 2 במרץ 1979, מורסיה, ספרד

משחקה ה- 72 של ישראל.


אליפות העולם דרג B באיי פארו 2-10.2.1980

גם אחרי 30 שנה את המסע הזה אי אפשר לשכוח. כל הנבחרות שהשתתפו באליפות התרכזו בסקוטלנד, בנמל אברדין, לשייט בים הצפוני, כדי להגיע לאיי פארו. מי ידע איפה נמצא המקום הנידח הזה?

היה חורף קר של חודש פברואר, בצפון העולם. כל הנבחרות שהשתתפו באליפות רוכזו על מעבורת ששטה מסקוטלנד, בים הפתוח לכיוון האיים. במהלך השייט התרחשה לפתע סערה, גשמים עזים ירדו ורוחות סוערות נשבו והצליפו במעבורת ללא רחמים. ואנחנו השחקנים, הגברתנים והחזקים שהינו בפנים המעבורת, כולנו הקאנו את נשמתנו, האנשים הסתובבו במעבורת כשיכורים ללא יכולת לעמוד, בלי יכולת אכילה ושתייה, בלי אפשרות לישון. ממש סיוט. גלים בגובה של כעשרה מטר היכו במעבורת ללא רחמים.

הסיבה שעשינו את הדרך בהפלגה הקשה הזו הייתה כי שדה התעופה באיים היה סגור ומושלג ולא הייתה אפשרות לנחות בו. גם הרוחות העזות פגעו ביכולתו של שדה התעופה לתפקד. כשהמעבורת נקשרה סוף סוף למזח, היה זה יום חגיגי באיים: "מי המשוגעים שבאים אלינו במזג אוויר כזה?", התפלאו כולם. כל תושבי האי הגיעו לחוף כדי לקבל את פני השחקנים. לאחר שנרגענו מהשייט, התחלנו בהכנות לתחילת הטורניר.


משחקים בטורניר:


ישראל בלגיה 15:18

משחקה ה-74 של נבחרת ישראל.

תאריך: 2 בפברואר

KLASVIK ,1980
לעיני 1000 איש (כמעט כל האי)


ישראל אנגליה 17:37

משחקה ה- 75 של ישראל

תאריך: 3 בפברואר
TORSHVEN ,1980


באליפות זו נטלו חלק לראשונה שני שחקנים אלמונים שהפכו במשך הזמן למבקיעי שערים דגולים: אמיר גרא וחיים רון. גם השחקנים מיקו צרפתי ויואב דרוקר משתלבים בקבוצה והופכים לשחקנים ותיקים ומוכשרים.


ישראל פורטוגל 19:26

משחקה ה- 76 של ישראל

תאריך: 6 בפברואר
VAGUR ,1980


ישראל צרפת 20:18

משחקה ה- 77 של ישראל

תאריך: 7 בפברואר
VAGUR ,1980

במשחק זה הקרב היה צמוד והמשחק נערך נגד אחת הנבחרות הטובות בעולם.


ישראל אוסטריה 25:20

משחקה ה- 78 של ישראל

תאריך: 9 בפברואר
KLAKSVIK ,1980

הפסד מעצבן לעיני 850 צופים. המשחק האחרון שלנו בטורניר. למרות ההפסד הנבחרת המשיכה ושיחקה בדרג B ולא ירדה לבית התחתון.


שנת 1981, 12 בפברואר עד 2 במרץ, אליפות העולם בצרפת

דברים שנאמרו לנבחרת ישראל לפני יציאתה לאליפות העולם על ידי חברי ועדת הכדוריד: "לפניכם משימה חשובה. המשימה הפעם לא תהיה קלה, נתגייס כולנו לביצוע המטרה שלפנינו ולמאמץ משותף לקידום ענף הכדוריד".

לקראת אליפות העולם שחקני נבחרת ישראל טסו לצרפת, לאחר שקיימו משחקי ידידות ומחנה אימונים בגרמניה. למשחקים אלה צורף דר' מיכאל היים כרופא המשלחת. המשחק הראשון של הנבחרת במסגרת משחקי אליפות העולם היה נגד נבחרתה החזקה של דנמרק .


ישראל דנמרק 22:15

משחקה ה 85-של ישראל

תאריך: 21 בפברואר 1981, העיר אלבי.


ישראל - צ'כסלובקיה 28:15

משחקה ה- 86של ישראל

תאריך: 22 בפברואר 1981, העיר אנגולם.


ישראל - שוויץ 21:19

משחקה ה 87- של ישראל

תאריך: 24 בפברואר 1981, פויטרס


ישראל בולגריה 25:26

משחקה ה- 88 של ישראל

תאריך: 25 בפברואר1981 , נאנט


לאחר שלשה הפסדים הגיע סוף סוף הניצחון המיוחל. ישראל ניצחה את אחת הנבחרות החזקות בטורניר. הנבחרת שיחקה בביטחון גדול ועשתה זאת בענק.


ישראל נורווגיה 20:21

משחקה ה- 89 של ישראל

תאריך:27 בפברואר 1981, לאוואל


ישראל - איסלנד 19:25

משחקה ה- 90 של ישראל

תאריך:28 בפברואר 1981, אורליינס, היכל הספורט, לעיני 3000 צופים.

משחקה האחרון של הנבחרת בטורניר קשה זה.


בסיום הטורניר הארוך והקשה הזה נבחרת ישראל התברגה בין הנבחרות הטובות בטורניר. נבחרת ישראל נשארת בדרג ב' המכובד. באליפות זו ישראל סיימה במקום השביעי בבית העליון. במקום הראשון הייתה נבחרת פולין.


אליפות העולם דרג ב' בהולנד 25.2-7.3.1983

נבחרת ישראל יצאה הפעם למשחקים עם המאמן יעקב סנדלר והתמודדה באומץ מול אריות נבחרות הכדוריד שהיו באליפות.

נבחרת ישראל התכוננה כראוי והשתתפה כהכנה בטורנירים רבים, 'טורניר ששת האומות' בהולנד, טורנירים בצרפת, בגרמניה ובאיטליה בעיר רימיני.

הנבחרת שיחקה נגד נבחרות הונגריה, שוודיה, בולגריה, הולנד, איסלנד, בלגיה וצרפת, ודורגה במקום השלישי בבית המוקדם.

בסיכום כל משחקי האליפות ולאחר משחקי הדירוג ישראל סיימה את האליפות במקום העשירי מתוך 12 מדינות וירדה לדרג C
יחד
עם בולגריה (מקום 11) ובלגיה (מקום 12).


ישראל מתכוננת לאליפות העולם דרג C שנערכה באיטליה ב- 1984

לפני אליפות העולם, כהכנה לתחרויות, הנבחרת יצאה למסע משחקים שלא היה כדוגמתו עד היום. יצאנו לברזיל, לשם הוזמנו לשחק בשבעה משחקים. את הנבחרת ליווה מאמן חדש שהוזמן לארץ מרומניההמאמן יואג'ין טרופין. נבחרת ישראל חזרה מוכנה מברזיל והחלה במשחקיה בדרג C תחת שרביטו של המאמן הרומני יואג'ין טרופין נגד הנבחרות הבאות: פינלנד, לוקסמבורג, אירלנד, איטליה ובלגיה.

באותו טורניר ניצחה נבחרת ישראל את נבחרת אירלנד בתוצאה גבוהה במיוחד, 3:62. ישראל סיימה את משחקיה באליפות זו במקום הרביעי לאחר הפסד להולנד, 21:19. ישראל עולה שוב לדרג B.


אליפות העולם בדרגה B התקיימה בנורבגיה, בפברואר 1985.

לקראת אליפות זו חזר איגור ביאליק לאמן את נבחרת ישראל. אותו איגור ביאליק שאימן את הנבחרת ב-1978.


 
     
 
תגובות גולשים (לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות)      הוסף תגובה
 
1. תיקון היסטורי
  אהוד סלע   (14/11/2009)

 
 
 
דבר היו"ר
מבנה האיגוד
הודעות האיגוד
נבחרת ישראל
ספונסרים ונותני חסות
תארים
VIDEO נבחרות והשתלמויות
חוקה טפסים ותקנון
קישורים
צור קשר
כניסה לשופטים
פרויקט 2024
הדרכה-השתלמויות מאמנים
וידיאו/סטטיסטיקה ליגת ווינר 2017-2018
וידיאו וסטטיסטיקה ליגת ווינר עונת 2018-19


 
 
ספונסרים